Çalışanların maruz kaldıkları psikolojik şiddet düzeylerinin yaşam kaliteleri ve karar verme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
A research on relationship between levels of psychological violence exposed by employees and quality of life and levels of decision-making
  1. Tez No: 727483
  2. Yazar: MELİSA ÇAMLICA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
İş tatminin daha üst seviyede, istekli, motivasyonlu ve verimli çalışanlar, çalışma ortamında çalışanlar arasında bir yarış yaşandığı günümüzün iş ortamlarında örgütler için değişmeyen temel bir ögedir. Çalışan bireylerin öz güvenlerinin zedelenmesine ve gururlarını kırılmasına yol açan psikolojik şiddet tutumlarının, bireylerin işe karşı hissettikleri ait olma, sorumluk hissetme duyguları aynı zamanda işteki başarı düzeylerine olan etkisi ayrıca çalışanların maruz kaldığı psikolojik şiddetin yaşam kalitesi ve karar verme düzeylerine olan etkisi bu araştırmanın konusu olmuştur. Çalışanların yaşam kalitesinin tanımı göstergeleri ve yaklaşımları da bu araştırmada incelenmiş yaşam kalitesinin psikolojik şiddetle ve bireylerin örgüte olan bağlılıklarıyla ilişkisi ele alınmıştır. Çalışmanın sonucundaki verilere göre, bireyin iş ortamında maruz kaldığı psikolojik şiddet düzeylerinin yaşam kalitelerini ve karar verme düzeylerini olumsuz olmasıyla ilişkilidir. Aynı zamanda bireyin sosyal ilişkileri ve örgüte bağlılıkları da maruz kaldıkları psikolojik şiddet ile ilişkilidir. Araştırmaya katılan katılımcıların Mobbing Davranışları“Tamamen Katılıyorum–Kesinlikle Katılmıyorum”arasında yani“X=2,3616”değerinde olmuştur. Araştırmaya katılan katılımcıların Çalışanların Yaşam Kalitesi Düzeyi“Hiçbir Zaman-Çok Sık”arasında yani“X=2,8175”değerinde olmuştur. Araştırmaya katılan katılımcıların Karar Verme Düzeyi“Kesinlikle Katılmıyorum-Kesinlikle Katılıyorum”arasında yani“X=3,2587”değerinde olmuştur.
Özet (Çeviri)
Efficient and enthusiastic employees with high job satisfaction are an indispensable element for organizations in today's business world where intense competition is experienced. The effect of psychological violence behaviors that hurt employees' pride and cause them to lose their self-confidence, on their sense of belonging to the job and organization, their work efficiency and commitment levels, and the impact of psychological violence on the quality of life and decision-making levels of the employees have been the subject of this study. The definition of quality of life, indicators and approaches were also examined in this study, and the relationship between quality of life with psychological violence and commitment to the organization was discussed. According to the data at the end of the study, the level of psychological violence that the individual is exposed to in the work environment is associated with negative quality of life and decision-making levels. At the same time, the social relations of the individual and their commitment to the organization are also related to the psychological violence they are exposed to. The Mobbing Behaviors of the participants participating in the research were between“Totally Agree-Strongly Disagree”, that is, with a value of“X=2.3616”. The Quality of Life Level of the Employees of the participants participating in the research was between“Never-Very Often”, that is,“X=2.8175”. The Decision Making Level of the participants participating in the research was between“Strongly Disagree-Strongly Agree”, that is,“X=3,2587”.