Cryptocurrency trading and addiction: A psychoanalytic study
Kripto para ticareti ve bağımlılık: Psikanalitik bir çalışma
  1. Tez No: 736022
  2. Yazar: AHMET TARIK YURTKURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GENÇÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN MARAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı yetişkinlerin öznel kripto para alım-satım deneyimlerini nasıl anlamlandırdıklarını araştırmak ve bu deneyimlerinin bağımlılıkla ilişkisini incelemektir. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemi uygulanmıştır. Yedi erkek katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmada (1) katılımcıların kendilerini kurallara göre nasıl konumlandırdıkları, (2) kripto paralar aracılığıyla diğerleriyle ilişkilenmeleri (3) yüksek riskin çekiciliği, (4) kontrol kaybı olmak üzere dört üst tema ortaya çıkmıştır. Bulgular Lacanyen Psikanalitik kuram çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate how adults make sense of their subjective cryptocurrency trading experiences and to examine the relationship of these experiences with addiction. In this study, qualitative research method was applied. Semi-structured interviews were conducted with seven male participants. In the research, four main themes emerged: (1) how the participants position themselves according to the rules, (2) relating to the others through cryptocurrencies, (3) the attractiveness of high risk, and (4) loss of self-control. The findings are discussed within the framework of Lacanian Psychoanalytic theory