Learner variables and language learning
Öğrenci değişkenleri ve dil öğrenimi
- Tez No: 73827
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGUN AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
r 94 ÖZET Dil öğrenenler klonlardan oluşmuş bir grup değildir. Her biri bir bireydir ve bir birey hem kalıtımsal hem de çevresel bir dizi faktör taafından biçimlendirilir. Böylece öğrenme ortamı, IQ seviyeleri, kabiliyetleri, motivasyonları, ihtiyaçları, duyguları ve beklentileri farklı öğrencilerden oluşur. Bu yüzden bireylerin aynı aşamalardan aynı şekilde, aynı hızla, aynı duygusal reaksiyonlarla ve aynı sonuçla öğrenme sürecinden geçmelerini beklemek büyük bir hatadır. Bu tez, öğrencilerin karakteristiklerini, öğrenmeye yatkınlıklarını ve bunların dil öğrenimindeki etkinliklerini vermeye çalışır. Dil öğrenimindeki öğrenci değişkenlerine kapsamlı bir giriş olması amaçlanmıştır. Yazar, öğrenci faktörlerinin önemi konusunda bilgi sahib olmak isteyenlere yararlı olacağını ummaktadır. Bu çalışma, öğrencinin amacına ulaşabilmesi; yani, bir dile tam olarak hakim olabilmesi için önemli olan faktörleri ortaya çıkarmak amacıyla geniş bir literatür taraması olarak hazırlanmıştır. Bu literatür taramasından ortaya çıkan bulgular üç bölümde verilmiştir. Birinci bölüm, öğrenme olgusunu, doğasını ve öğrenme sürecini belirleyen faktörleri inceler. İkinci bölüm, öğrenci değişkenlerini ve bireysel farklılıkları inceler. Bu çalışmada öğrenci değişkenleri üç ana kategoride incelenmiştir: duyuşsal ve psikolojik, bilişsel ve sosyal faktörler. Son bölüm, konuyu özetler ve dil öğretmenlerine bazı yararlı tekliflerde bulunur.
Özet (Çeviri)
93 ABSTRACT Language learners are not herds of clones; each learner is an individual, and an individual is shaped by a variety of factors, both genetic and environmental. Thus, learning situation includes learners with different IQ levels, abilities, motivations, needs, feelings, expectations. Therefore, it is a serious error to assume that in learning, individuals go through the same steps in the same way at the same speed with the same emotional reactions or with the same net result. This thesis tries to provide the characteristics of the learners, their proximity to learning, and their effectiveness in language learning. It intends to provide a relatively self-contained introduction to the learner variables in language learning. The writer hopes that it will be useful to those who are concerned with education, and to the general reader who wishes to gain some knowledge of the importance of the learner factors in learning. This study has been conducted through vast library research in order to unveil the factors which are of significance for a learner to achieve his goal, and to master a language. The findings based upon the library research are formulated in three different chapters. The first chapter introduces the learning phenomenon, its nature, and the factors in learning conditions. The second chapter studies the learner variables and individual differences, in this study learner variables are classified under in three main categories: affective and psychological, cognitive, and social factors. The last chapter gives a summary of the subject matter and present language teachers some useful suggestions.