Yerel yönetimlerde insan kaynakları yönetimi uygulamalarının etkinliği: Bir belediye örneği
HR practices in local governments: The case of Aydın province
- Tez No: 744885
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL İYEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bir örgütte çalışanın işe alınmasından, alacakları eğitim ve gelişimine, ücret yönetiminden performans değerlemesine, sendikal ilişkilerinden işten ayrılmasına kadar olan tüm süreç, insan kaynakları yönetimi uygulamaları ile gerçekleştirilmektedir. Bu tezde; kamu hizmeti yararını etkili araçlarla yerine getirirken insan kaynağının kamu yararına nasıl bir etki bıraktığı belirtilmektedir. Ayrıca kentsel hizmetlerin kalitesinin arttırılmasında insan kaynakları yönetiminin belediye ile bağlantılı olduğu yönler de araştırılmıştır. Tezin amacı, yerel yönetimlerde hizmet kalitesinin yükseltilmesinde insan kaynaklarının öneminin göz ardı edilmemesidir. Bunun için de belediyelerde insan kaynakları uygulamalarının ne derece uygulandığına yönelik bir araştırma yapılmasıdır. Son olarak da Efeler Belediyesi'nin insan kaynakları yönetimi alanındaki uygulamaların etkinliği değerlendirilmektedir. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde insan kaynakları yönetiminin kavramsal çerçevesi, tanımı, önemi ve işlevsel amaçları ile ilgili bilgilendirme yapılmaktadır. İkinci bölümde ise belediyelerde insan kaynakları yönetimi açıklamaları yapılmıştır. Üçüncü bölümde de araştırmanın modeli, yöntemi, içeriğin analizi ve bulgular irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The entire process from hiring an employee in an institution, to the training they will receive, their development, wage management, performance evaluation, union relations and leaving the job is realized through human resources management practices. In this thesis, it is stated how human resources affect the public interest while fulfilling the public service benefit with effective means. In addition, the aspects of human resources management related to the municipality in increasing the quality of urban services have also been investigated. The aim of the thesis is not to ignore the importance of human resources in raising the service quality in local governments. For this, it is necessary to conduct a research on the extent to which human resources practices are implemented in municipalities. Lastly, the effectiveness of the practices of Efeler Municipality in the field of human resources management is evaluated. The research consists of three parts. In the first part, the conceptual framework of human resources management: its definition, importance and functional objectives are informed. In the second part, explanations of human resources management in municipalities are made. Finally, in the third part, the model, method, analysis of the content and findings of the research are examined.