Yeni bir anestezi maskesi tasarımı
A new anesthesia mask design
  1. Tez No: 751578
  2. Yazar: CANSU KARDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN RIZA BÖRKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Geçmişten günümüze insanoğlu çok sayıda salgın hastalık ile mücadele etmiştir. Tümünde bulaşma hızı, korunma yöntemleri ve tedarik sıkıntıları gibi birbirine benzer problemler ortaya çıkmıştır. Günümüzde de COVID-19 pandemisinde tanıklık ettiğimiz bu problemlerle mücadele edilmektedir. Bu çalışma kapsamında ise pandemi döneminde her yaştan, her fiziksel özellikten insanın en çok etkileşime girdiği ürünlerden olan koruyucu ve tedavi edici maskeler incelenmiştir. Etkileşimin anlaşılabilmesi ve yeni yapılacak tasarıma yansıtılabilmesi için kullanıcı deneyimi teorileri ve uygulamalarından yararlanılmıştır. Burada elde edilen veriler ile özgün bir anestezi maskesi kavramsal tasarımı yapılmıştır. Bu aşama sistematik tasarım yaklaşımına dayanmaktadır. Ulaşılan optimum tasarım seçeneği sonucu şekillendirme tasarımı yapılmıştır. Bilgisayar ortamında üç boyutlu olarak modellenerek kullanılacak prototipleme için uygun malzeme ve özellikler belirlenip sistemin çalışma fonksiyonlarına uygun şekilde hazır hale getirilmiştir. Ürünün kullanım senaryosu hazırlanarak piyasadakilere göre hava kaçış miktarı azaltılmış, yüz hatları ile daha uyumlu kapama sağlaması ve sağlık çalışanlarının ergonomik kavrama ile tedavi sürecinde meydana gelen hataların azaltılmasına yardımcı olacak şekilde tasarım süreci tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
From the past to the present, humanity has struggled with many epidemics. All of them have similar problems such as infection rate, prevention methods, and supply problems. Today, these problems, which we have witnessed in the COVID-19 pandemic, are being struggled with. As part of this effort this study, protective and therapeutic masks, which are the products with which people of all ages and all physical characteristics interact most, were examined during the pandemic period. To understand the interaction and reflect it on the new design, user experience theories and applications were used. An original anaesthesia mask conceptual design was made with the data obtained here. This stage is based on the systematic design approach. As a result of the optimum design option reached, the shaping design was made. The materials and properties suitable for prototyping to be used by modelling in three dimensions in the computer environment were determined and made ready by the working functions of the system. By preparing the usage scenario of the product, the amount of air escape has been reduced compared to the ones in the market. The design process has been completed so that it provides a more harmonious closure with the facial features and helps to reduce the errors that occur during the treatment process with the ergonomic grip of the healthcare professionals.