Üniversite-sanayi iş birliği, firma özümseme kapasitesi ve teknoloji inovasyonu ilişkisi
University-industry collaboration, firm absorptive capacity, and technological innovation relationship
  1. Tez No: 776436
  2. Yazar: ESRA OVALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, İşletme, Management Information Systems, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalışmada firmaların teknoloji inovasyonu geliştirmesinde firma özümseme kapasitesinin ve üniversite-sanayi iş birliğinin rolü ortaya koyulmaktadır. Bu çerçevede teknoloji inovasyonu, fayda sağlayan ve keşfedici teknoloji inovasyonu boyutlarında ayrı ayrı incelenmiştir. Üniversite-sanayi iş birliği dinamikleri ve etkileri araştırmalarda sıklıkla gündeme gelmektedir. Bu kapsamda üniversite-sanayi iş birliği, özümseme kapasitesi ve inovasyon arasındaki ilişkileri inceleyen literatür bu çalışmadaki modele güçlü bir teorik altyapı sağlamakla birlikte, üniversite-sanayi iş birliği ile teknoloji inovasyonu arasındaki ilişkiler henüz keşfedilmemiştir. Benzer şekilde, ortaklar arasında güven oluşumunu kolaylaştıran mekanizmalardan bağ gücü, ortak itibarı ve destekleyici davranışın iş birliği ortağı olan firmalara katkıları belirlenmemiştir. Bu çalışma, üniversite-sanayi iş birliği ile firma özümseme kapasitesi arasındaki olumlu ilişkiye işaret etmektedir. Bunun yanı sıra, teknoloji inovasyonunu olumlu yönde etkileyen özümseme kapasitesi, üniversite-sanayi iş birliği ile fayda sağlayan teknoloji inovasyonu arasındaki ilişkiye aracılık etmektedir. Araştırmanın sonuçları, üniversite-sanayi iş birlikleri bağlamında fayda sağlayan teknoloji inovasyonunun önemini göstermektedir. Ayrıca bu çalışma, üniversite- sanayi iş birliklerinde güven oluşumunu kolaylaştıran mekanizmaların moderatör rolünün çeşitliliğini vurgulamaktadır. Bu noktada bağ gücünün üniversite-sanayi iş birliği ile keşfedici teknoloji inovasyonu; ortak itibarının üniversite-sanayi iş birliği ile özümseme kapasitesi; destekleyici davranışın ise üniversite-sanayi iş birliği ile özümseme kapasitesi ve keşfedici teknoloji inovasyonu arasındaki ilişkide moderatör rolü vardır. Ampirik kanıtlar, üniversite-sanayi iş birliğinin firma özümseme kapasitesi ve teknoloji inovasyonu faaliyetlerinde artan rolüne dayanak oluşturmaktadır. Böylelikle, üniversitelerle Ar-Ge iş birliklerine katılan firmaların teknoloji inovasyonuna yönelik tercihleri ile ilgili yeni ve kapsamlı bir çerçeve sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study reveals the role of firm absorptive capacity and university-industry collaboration in the technological innovation development of firms. Then, it examines technological innovation separately in terms of exploitative and explorative technological innovation. The dynamics of university-industry alliances and their impacts are the priority subjects of studies. Although the literature provides a solid theoretical basis for the model in this study, the relationship between university- industry collaboration and technological innovation remains unexplored. Likewise, the contributions of tie strength, partner reputation, and champion behavior to the partner firms that facilitate the trust formation between partners are still ambiguous. The study demonstrates a positive relationship between university-industry collaboration and firm absorptive capacity. In addition, absorptive capacity, which positively affects technological innovation, mediates the relationship between university-industry collaboration and exploitative technological innovation. The study results indicate the significance of exploitative technological innovation in university-industry linkages. Also, this study highlights the diversity of the moderator role of trust-building mechanisms. Hence, tie strength and champion behavior moderate the relationship between university-industry collaboration and explorative technological innovation. Partner reputation and champion behavior moderate the relationship between university-industry collaboration and firm absorptive capacity. The empirical evidence underpins the increasing role of university-industry alliances toward firms' absorptive capacity and technological innovation activities. Therefore, the study presents a new and comprehensive framework within the firms' preferences in R&D collaborations with universities for technological innovation.