TTK KTİM Kilimli işletme müdürlüğünün -540 katının kazemura havalandırma paket programı kullanılarak havalandırma analizi
  1. Tez No: 78996
  2. Yazar: NAMIK KEMAL POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT DİDARİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Yüksek Mühendislik Tezi TTK KTİM KİLİMLİ İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜNÜN -540 KATININ KAZEMARU HAVALANDIRMA PAKET PROGRAMI KULLANILARAK HAVALANDIRMA ANALİZİ N. Kemal POLAT Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Maden Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Prof. Dr. Vedat DİDARİ Haziran 1998, 100 sayfa Bu çalışmada, Karadon Müessese İş Güvenliği servisince yerinde yapılan ölçümlerle elde edilen bilgiler temel alınarak; TTK KTİM Kilimli işletmesinin -540 katının mevcut durumda, orta vadede (2005 yılı itibarıyla) ve uzun vadede (2010 yılı itibarıyla) Kazemaru havalandırma paket programı ile havalandırma analizi amaçlanmıştır. mÇalışmada, öncelikle önce, yeraltı madenciliğinde havalandırma problemlerinin çözüm yöntemleri açıklanıp, bilgisayar yardımıyla havalandırma şebeke analizinin esaslarından bahsedilmiştir. Daha sonra TTK'da kullanılmakta olan Henningsen ve Kazemaru havalandırma paket programlan tanıtılmıştır. Kilimli İşletmesinin -540 katının Kazemaru havalandırma paket programı yardımıyla yapılan havalandırma analizinde şu sonuçlara varılmıştır: 1. Mevcut havalandırma şebekesinde bazı gereksiz açıklıkların iptali ve basit kapı düzenlemeleriyle ve 36 emici vantilatörünün devre dışı bırakılmasıyla çok olumlu rahatlamalar sağlanabilecektedir. 2. Yukarıdaki düzenlemelere ek olarak Gelik Yeni kuyunun devreye girmesi ile orta ve uzun vadede rahat bir havalandırma sağlanabileceği görülmektedir. 3. Kazemaru paket programı işletmede havalandırma ile ilgili çeşitli sorunların incelenmesinde yetkin bir araç niteliğini taşımaktadır. Anahtar Sözcükler : Havalandırma, bilgisayarlı havalandırma analizi Bilim Kodu : 607.01.04 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc. Thesis THE VENTILATION ANALYSIS OF THE -540 LEVEL OF THE TTK KTI KİLİMLİ COLLIERY USING KAZEMARU VENTILATION PACKAGE PROGRAMME N. Kemal POLAT Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mining Engineering Thesis Advisor: Prof. Dr. Vedat DİDARİ June 1998, 100 pages. In this study; the ventilation of the -540 level of the Kilimli Colliery of TTK KTİ has been analysed in short, medium and longterms using the data collected within the colliery services and the Kazemaru package programme.ABSTRACT (continued) Firstly, the solution methods of ventilation problems in underground mining have been described giving the basis to the ventilation network analyses by computer. Secondly, the Henningsen and Kazemaru package programmes being used within TTK have been introduced. Following results have been obtained from the ventilation analysis of -540 level of Kilimli Colliery by Kazemaru programme: 1. It is possible to improve the ventilation conditions in short term, cancelling some unused openings and wahing some simple arrangements of ventilation doors and excluding the 36 fan from the network. 2. In addition to these arrangements, when the Gelik New shaft includes into the network, it is observed that there will be no any serious problem in the ventilation of the colliery in medium and longterms. 3. Kazemaru programme is a quite effective instrument to investigate several problems related to ventilation in the colliery. Key Words : Ventilation, ventilation analyses by computer Science Code :607. 01.04 VI