Ortaöğretim İngilizce öğretim programı kazanımlarının Bloom Taksonomisi bilgi türleri ve bilişsel süreç basamakları açısından değerlendirilmesi
Evaluation of secondary English education program outcomes in terms of Bloom Taxonomy the knowledge dimension and the cognitive process dimension
- Tez No: 795974
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL KABLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmanın amacı Ortaöğretim İngilizce Öğretim Programı 9. 10. 11. ve 12. sınıf kazanımlarının Yenilenmiş Bloom Taksonomisi bilgi türleri ve bilişsel süreç basamakları açısından dağılımını ortaya koymaktır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılarak doküman incelmesi yapılmıştır. Programın kazanımları araştırmacı ve iki öğretim programı uzmanı tarafından ayrı ayrı kodlanmış ve kazanımların bilgi türü ve bilişsel süreç basamağı ile ilgili ortak bir sonuca varılmıştır. Programda alt düzey bilgi basamaklarının ve alt düzey düşünme basamaklarının daha az olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma bilgi boyutu bakımından kazanımların çoğunlukla olgusal bilgi basamağında yer aldığı ve üstbilişsel bilgiye hiç yer verilmediği görülmektedir. Bilişsel süreç açısından Ortaöğretim İngilizce öğretim programındaki kazanımların alt ve üst düzey düşünme becerileri bakımından homojen olarak dağılmadığı, kazanımların alt düzey düşünme becerilerinden“anlamak”ve“uygulamak”basamaklarında yoğunlaştığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to classify Secondary Education English Language Curriculum at 9, 10, 11 and 12th grades in terms of the Revised Bloom Taxonomy of the knowledge dimension and cognitive process dimension. In the research, document analysis was carried out using the qualitative research method. The outcomes of the program were coded separately by the researcher and two curriculum experts, and a common conclusion was reached regarding the knowledge type and cognitive process. It has been concluded that there are more lower-level knowledge steps and lower-level thinking steps in the program. In terms of knowledge, it is seen that the outcomes are mostly located in the factual knowledge level, and metacognition is not included at all. In terms of cognitive process, it is seen that the outcomes in the secondary education English curriculum are not homogeneously distributed in terms of lower and higher order thinking skills, and the outcomes are concentrated in the steps of“understanding”and“apply”from lower-level thinking skills.