Farklı ambalajlama uygulamalarının çeri domatesin raf ömrü üzerine etkisi
The effect of ambaging applications in different on the shelf life of cherry tomatoes
  1. Tez No: 799721
  2. Yazar: YAĞMUR SOLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, farklı ambalajlama uygulamalarının depolamada çeri domateslerin kalite özellikleri üzerine etkilerinin tespit edilebilmesi amaçlanmıştır. Çeri domatesler perforeli PET, LDPE, mikroperforeli PP, deneme ambalajı, modifiye atmosfer paketleme (MAP) ambalajlarında iklimlendirme kabininde 8°C'de 28 gün boyunca depolanmıştır. Perforeli PET kase kontrol grubunu oluşturmuştur. Depolanan çeri domateslerde en fazla kütle kaybı delikli PET kaselerde depolanan domateslerde bulunurken en az kayıp MAP uygulamasıyla muhafaza edilen örneklerde bulunmuştur. Çeri domateslerin renk analizinde günlere ve ambalajlama yöntemlerine bağlı istatiksel olarak anlamlı bir değişiklik görülmemiştir. Tekstür analizi sonucunda tüm ambalaj gruplarında sertliğin azaldığı gözlemlenmiştir. Sertlik değerlerinde ambalajlar arasında en fazla azalma gösteren ambalaj grubu Deneme ambalajken (4.01), en az değişim mikroperforeli (5.34) ambalaj materyalinde kaydedilmiştir. Depolama süresince pH değeri 4.30 ile 4.50 arasında değişim göstermiştir. Gaz kompozisyonları ölçüm sonuçlarında MAP, deneme ambalaj uygulamalarında belirli günlerde denge atmosferi sağlandığı görülmüştür. Uygulamalarda etilen konsantrasyonu sonuçları incelendiğinde etilen salınımı en fazla deneme ambalaj grubunda (100 ppm) gerçekleştiği görülmüştür. Toplam fenolik madde miktarındaki değişimler ve antioksidan aktivite değerlerinde uygulamalar arasında istatistiksel olarak bir fark bulunmamıştır. Toplam aerobik mezofilik bakteri sayımı sonucunda mikroorganizma gelişiminin en az görüldüğü ambalaj grubu mikroperfori iken, gelişimin en fazla olduğu grup MAP uygulaması olmuştur. Maya-küf sayıları incelendiğinde mikrobiyal gelişimin en fazla görüldüğü grup deneme ambalaj grubuyken en az gelişim mikroperforeli ambalaj uygulamasında gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was intended to determine the effects of different packaging practices on the quality characteristics of cherry tomatoes during storage. Cherry tomatoes were stored in perforated PET, LDPE, microperforated PP, trial packaging, modified atmosphere packaging (MAP) packages in an air conditioning cabinet at 8°C for 28 days. The highest mass loss in stored cherry tomatoes was found in tomatoes stored in perforated PET bowls, while the lowest loss was found in samples stored with MAP treatment. There was no statistically significant change in the colour analysis of cherry tomatoes due to days and packaging methods. As a result of texture analysis, it was observed that hardness decreased in all packaging groups. The highest decrease in hardness values among the packages was recorded in the test package (4.01), while the lowest change was recorded in the microperforated (5.34) packaging material. The pH value varied between 4.30 and 4.50 during storage. In the results of gas composition measurements, it was observed that an equilibrium atmosphere was provided on certain days in MAP, trial packaging applications. When the results of ethylene concentration in the applications were analysed, it was observed that the highest ethylene release occurred in the experimental packaging group (100 ppm). There was no statistical difference between the treatments in total phenolic matter amount and antioxidant activity values. As a result of the total aerobic mesophilic bacteria count, the packaging group with the least microorganism growth was microperfori, while the highest growth was observed in MAP application. When the yeast-mould counts were analysed, the highest microbial growth was observed in the experimental packaging group, while the lowest growth was observed in the microperforated packaging application.