Bir Eko-Okul örneğinden hareketle sürdürülebilir bir toplum inşa etmede okul yöneticilerine düşen rollere ilişkin paydaş görüşleri
Stakeholders' views on the role of school administrators in the building of a sustainable society through the example of an Eco-School
- Tez No: 839836
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı; sürdürülebilir bir toplum inşa etmede okul yöneticilerine düşen rolleri paydaş görüşleri ışığında değerlendirmektir. Sürdürülebilir bir toplumun inşa edilmesinde okullara bazı görevler düşmektedir. Bu bağlamda araştırmada okul yöneticisi, öğretmen ve öğrenci velileri için oluşturulmuş ve sürdürülebilir bir toplum inşa etmede okul yöneticilerine düşen rolleri belirlemeyi amaçlayan yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Formun geliştirilmesinde tez danışmanı ve araştırmacı ilgili alanyazından hareketle soru havuzu oluşturmuştur. Araştırmanın geçerlik ve güvenirliğinde önemli yer tutan uzman görüşüne başvurulmuştur. Araştırmada ayrıca sürdürülebilirlik bağlamında okulda gerçekleştirilen faaliyetler gözlemlenip raporlanmıştır. Araştırmanın hedef evreninde, Ankara ili Gölbaşı ilçesinde eko-okul sertifikası olan bir özel okul seçilmiştir. Çalışma grubunda 12 öğretmen, 12 öğrenci velisi ve 6 okul yöneticisi yer almıştır. Verilerin analizinde tematik içerik analizi tekniğine başvurulmuştur. Manuel olarak veri çözümlemesi yapılıp görüşme içeriklerinden tematik kodlar oluşturulmuştur. Araştırmada, eğitim programlarının merkezi yönetim tarafından belirlenmesinin okulun özgün bağlamıyla örtüşmeyen yönleri bulunduğu, okul yöneticilerinin geleceğe yönelik bir düşünme şekliyle hareket etmeleri gerektiği, aynı zamanda olumlu bir okul iklimi inşa etmeye çalışmaları ve bunu yaparken paydaşların da okuldaki karar alma süreçlerine dahil edilmeleri gerektiği sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the roles of school administrators in building a sustainable society in the light of stakeholder views. Schools have some duties in building a sustainable society. In this context, semi-structured interview forms created for school administrators, teachers and parents of students and aiming to determine the roles of school administrators in building a sustainable society were used in the research. In the development of the form, the thesis advisor and the researcher created a question pool based on the relevant literature. Expert opinion, which has an important place in the validity and reliability of the research, was consulted. In the research, the activities carried out in the school in the context of sustainability were observed and reported. In the target population of the research, a private school with eco-school certificate in Gölbaşı district of Ankara province was selected. The study group consisted of 12 teachers, 12 student parents and 6 school administrators. Thematic content analysis technique was used to analyse the data. Data were analysed manually and thematic codes were created from the interview contents. In the research, it was concluded that the determination of education programmes by the central administration has aspects that do not overlap with the unique context of the school, school administrators should act with a future-oriented way of thinking, at the same time, they should try to build a positive school climate and while doing this, stakeholders should be included in the decision-making processes in the school.