Sadeyağda kare dalga sıyırma voltametrisi ile palmitik asit tayini için yöntem geliştirilmesi
Method devolopment for determination of palmitic acid in ghee by square wave stripping voltametry
  1. Tez No: 841977
  2. Yazar: MURAT BAYINDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAYIM KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, tereyağındaki palmitik asit tayini için yeni bir elektroanalitik yöntem geliştirildi. Palmitik asitin susuz ortamdaki elektrokimyasal davranışı, kare dalga katodik sıyırma voltametrisi (SWSV) ve dönüşümlü voltametri (CV) teknikleri ile incelendi. Çalışma elektrodunun, pH'nın, biriktirme süresinin ve sıcaklığın optimizasyonu yapıldı. Optimizasyon sonuçlarına göre çalışma elektrodu; camsı karbon elektrot, pH:2,75, biriktirme süresi: 60 s, sıcaklık 50 °C olarak belirlendi. Sadeyağda palmitik asit % 3,73 olarak tayin edildi. Bu yöntemle gözlenebilme sınırı (LOD) 7,7×10-9 M, tayin sınırı (LOQ) 2,6×10-8 M olarak bulundu. Tereyağındaki katkı maddesi olarak kullanılan tuzun girişim deneyleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, a new electroanalytical method was developed for the determination of palmitic acid in butter. The electrochemical behavior of palmitic acid in anhydrous medium was investigated by Square Wave Cathodic Stripping Voltammetry (SWSV) and Cyclic Voltammetry (CV) techniques. Optimization of working electrode, pH, deposition time and temperature was made. According to the optimization results, the working electrode; glassy carbon electrode, pH: 2,75, deposition time: 60 s, temperature was determined as 50 °C. Palmitic acid in butter was determined as 3,73%. With this method, the detection limit (LOD) was 7,7×10-9 M, and the detection limit (LOQ) was 2,6×10-8 M. Interference experiments of salt used as an additive in butter were carried out.