Erken evre endometriyum kanserinde prognostik faktörlerin belirlenmesi
Determination of prognostic factors in early stage endometrium cancer
  1. Tez No: 848726
  2. Yazar: NESİBE ZEYVELİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı erken evre endometriyum kanseri olgularında prognostik faktörleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2011- Aralık 2022 tarihleri arasında, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde opere edilen ve takibi yapılan endometrium kanseri olguları retrospektif olarak tarandı ve bu olgular içerisinde FIGO evrelemesine göre erken evre (Evre Ia, Ib ve II) olan 241 hasta değerlendirmeye alındı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen hastaların median yaşı 57 olup (en düşük: 34 -en yüksek: 86), 181 hastada (%75.10) evre Ia, 47 hastada (%19.50) evre Ib ve 13 hastada (%5.40) ise evre II endometriyal kanser saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study is to investigate the prognostic factors associated with early stage endometrial cancer. Materials and Methods: A retrospective analysis was conducted on patients diagnosed with early stage (Stage Ia, Ib, and II) endometrial cancer who underwent surgery and follow-up at the Obstetrics and Gynecology Department of İnönü University between January 2011 and December 2022. Results: The median age of the patients enrolled in the study was 57 (ranging from 34 to 86). Among the patients, 181 (75.10%) were classified as stage Ia, 47 (19.50%) as stage Ib, and 13 (5.40%) as stage II endometrial cancer.