Pankreas kanserli hastaların tiplendirilmesinde istatistiksel olarak histogram analizi
Statistical histogram analysis in typing patients with pancreas cancer
- Tez No: 860753
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL GÖKHAN NALBANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Pankreas mide ve ince bağırsağın arkasında bulunan bir organdır. Yetişkinlerde ortalama 15 cm uzunluğundadır. Pankreas, insan vücudunun sindirim sisteminde yer alan, hem endokrin (hormon üreten) hem de ekzokrin (enzim üreten) fonksiyonları olan bir organdır. Pankreas kanserinin en sık karşılaşılan türü pankreatik adenokarsinom türüdür. Pankreatik adenokarsinom türünün iki tipi vardır. Bu iki tip intestinal ve pankreatobilier'dir. İntestinal tip adenokarsinom genel olarak pankreatobilier tipe göre sağ kalma oranı daha yüksektir. Her kanserin farklılaşma derecesine (diferansiyasyon) göre az, orta ve iyi olmak üzere üç tane tipi vardır. Diferansiyasyon derecesi az olanların sağ kalımı orta ve iyi olanlara göre daha düşüktür. İntestinal ve pankreatobilier grubunda bulunan her bir hasta için ölçülen Aşikar Difüzyon Katsayısı (ADC) değerleri havuzlanarak oluşturulacak veri setinden her iki gruba ilişkin histogramlar elde edilecektir. Bu tez çalışmasında histogramlar yardımı ile intestinal ve pankreatobilier hastalarından alınan arteriyal faz (ilaç atardamarda), kontrastsız faz (ilaç verilmeden) ve venöz faz (İlaç toplardamardayken) ölçümlerinin dağılımsal farklılaşması ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
The pancreas is an organ located behind the stomach and small intestine. It is an average of 15 cm long in adults. The pancreas is an organ that is involved in the digestive process of the human body and has both endocrine (hormone producing) and exocrine (enzyme production) capacity. The most common type of pancreatic cancer is pancreatic adenocarcinoma. There are two types of pancreatic pdenocarcinoma. These two types are intestinal and pancreatobiliary. Intestinal type adenocarcinoma generally has a higher survival rate than the pancreatobiliary type. Each cancer has three types: low, moderate and good, depending on the degree of differentiation. The survival of those with a low degree of differentiation is lower than those with a moderate or good degree. Histograms for both groups were obtained from the data set created by pooling the Apparent Diffusion Coefficient (ADC) values for each patient with the intestinal and pancreatobiliary groups. With the help of histograms, the distributional differentiation of the arterial phase (drug in the artery), non-contrast phase (without drug administration) and venous phase (drug in the vein) measurements taken from intestinal and pancreatobiliary patients will be revealed.