Kamu çalışanlarının iyi yönetişim algıları: Kocaeli Valiliği üzerine bir uygulama
Public employees' perceptions of good govarnance: An application on Kocaeli Governorship
- Tez No: 865758
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Özellikle dünyanın giderek daha küresel bir yapıya bürünmesi sonucunda hem özel sektör hem de kamu sektörü ciddi bir değişim ve dönüşüm içerisindedir. Özel sektörde yaşanan değişim bireylerin sosyal ve kültürel yapılarını etkilemiş, kamu yönetimi sisteminde yaşanan dönüşümler ise vatandaşların beklenti ve isteklerinin değişmesine neden olmuştur. Bu değişim süreci neticesinde ise birçok yeni kavramında yönetim bilimi literatüründe yer aldığı görülmektedir. Çalışmanın esası gereği çalışmada incelenen kavram ise iyi yönetişim (good governance) kavramıdır. Çalışmanın konusu olan iyi yönetişim kavramı ise Dünya Bankası tarafından belirlendiği üzere, şeffaflık, hesap verebilirlik, katılımcılık, etkinlik, yasaların üstünlüğü, eşitlik, strateji ilkeleri esasında ele alınmıştır. Bu ilkelerinin incelenmesinin ardından Türk kamu yönetimi sisteminde iyi yönetişim ilkelerinin etkin ve verimli olabilmesi adına yapılan hukuki düzenlemeler ele alınmıştır. Çalışmanın temel amacı ise Kocaeli Valiliğinde görev yapmakta olan kamu çalışanlarının iyi yönetişim algılarının anlaşılması ve iyi yönetişim ilkelerine karşın farkındalık düzeylerinin belirlenmesidir. Çalışma genelinde toplam 264 kişi olmak üzere tüm Kocaeli Valiliği çalışanlarına anket uygulanmıştır. Saha çalışmasının sonuçlarına bakıldığında ise kurumun iyi yönetişim ilkeleri hakkında yüksek farkındalık düzeyine sahip olduğu fakat uygulamada eksiklerin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Especially as the world becomes more and more global, both the private and public sectors are in a serious change and transformation. The change in the private sector has affected the social and cultural structures of individuals, and the transformations in the public administration system have caused the expectations and wishes of the citizens to change. As a result of this change process, it is seen that many new concepts take place in the management science literature. In line with the essence of the study, the concept examined in the study is the concept of good governance. The concept of good governance, which is the subject of the study, has been handled on the basis of the principles of transparency, accountability, participation, efficiency, rule of law, equality, strategy, as determined by the World Bank. Following the examination of these principles, the legal arrangements made in order to ensure that good governance principles in the Turkish public administration system are effective and efficient are discussed. The main purpose of the study is to understand the perceptions of good governance of public employees working in Kocaeli Governorship Office and to determine their awareness levels against good governance principles. A questionnaire was applied to all Kocaeli Governorship employees, a total of 264 people, throughout the study. Looking at the results of the fieldwork, it has been determined that the institution has a high level of awareness about good governance principles, but there are deficiencies in practice.