Content based instruction (cbi) for literature students' proficiency development
Edebiyat öğrencilerinin dil yeterlilik gelişimi için içerik temelli öğretim
  1. Tez No: 866852
  2. Yazar: MÜJGAN BÜYÜKTAŞ KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN TÜTÜNİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Education and Training, English Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencilerinin sene sonunda girdikleri yeterlilik sınavına hazırlanmaları için İçerik Temelli Öğretim'den nasıl faydalanılacağı ele alınmaktadır. İlk bölümde, İçerik Temelli Öğretim, modelleri, ve Türkiye'deki üniversitelerin İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümlerinde yapılmakta olan uygulamalar incelenmektedir. İkinci bölümde okuma ve yazma becerileri, TOEFL İBT sınavındaki“entegre beceriler”soruları ışığında ele alınmakta ve bu becerilerin yeterlilik sınavlarına hazırlanırken neden önceliklendirilmesi gerektiği tartışılmaktadır. Daha sonra, Türkiye'deki bütün üniversitelerin standart bir sınav olarak kabul ettiği ve kendi yeterlilik sınavlarına denk saydıkları TOEFL İBT sınavının detaylı bir incelemesi yapılmaktadır. Bu analiz boyunca İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünün ve TOEFL İBT sınavının ortak gereklilikleri incelenmekte ve neden İçerik Temelli Öğretim'in edebiyat öğrencilerinin yeterlilik sınavlarına hazırlanmasında ideal bir teknik olarak düşünüldüğü tartışılmaktadır. Üçüncü bölümde ise, edebiyat temelli İngilizce programı için müfredat hazırlama, metaryal seçme ve adapte etme, ders planı hazırlama, ölçme ve değerlendirme gibi daha uygulamaya yönelik konular ele alınmaktadır. Aynı zamanda bir modül (8 hafta) için örnek bir müfredat ve vize sınavı için öneriler verilmektedir. Bu araştırma ve sonuçları, üniversitelerin hazırlık okullarında eğitim gören İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencilerinin TOEFL İBT'ye hazırlanması için alternatif ve uygulanabilir bir teknik öneren yardımcı bir kaynak olarak görülebilir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes how Content Based Instruction (CBI) can be used in English Preparatory Schools to prepare English Language and Literature students for the proficiency exams they take at the end of the year. In the first chapter, Content Based Instruction, its models and the current applications in English Language and Literature Departments in universities throughout Turkey is investigated. In the second chapter, TOEFL İBT is analyzed in detail as all the universities in Turkey recognize it as a standard exam and accept it for entry to their departments as an equal to their proficiency exams. All through the analysis, the parallel requirements of the English Language and Literature Departments and why CBI is an ideal tool to prepare English Language and Literature students to proficiency exams is examined. In the third chapter, the practical issues such as designing syllabi, selecting and adapting materials, developing lesson plans and testing and assessment in a literature based EFL Program is given in detail. A sample overall syllabus for a typical module, a detailed weekly syllabus, a lesson plan, and a sample midterm exam is provided for reference. This part can also be used as a guide for the universities' preparatory schools in their English Language Introduction programs for English Language and Literature students. This research and its findings can be seen as a guide that provides universities with an alternative and practical technique for preparing literature students for TOEFL İBT during their preparatory year.