İlkokul sınıf rehberlik programının 4. sınıf öğrencilerinin sosyal duygusal gelişimlerine katkısının değerlendirilmesi
Evaluation of the contribution of the primary school classroom guidance program to the social emotional development of 4th grade students
- Tez No: 871413
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada, sınıf rehberlik etkinliklerinin ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin sosyal duygusal gelişimlerine katkısı incelenmiştir. Çalışma, nitel araştırma desenlerinden biri olan eylem araştırması deseninde yürütülmüştür. Çalışma, 2022-2023 öğretim yılı güz döneminde Konya ili Selçuklu ilçesinde bulunan bir devlet ilkokulundaki 27 dördüncü sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, sınıf rehberlik programı etkinlikleri ve sınıf rehberlik etkinlikleri kazanımlarına uygun olarak araştırmacı tarafından içeriği zenginleştirilen toplam 15 eylem planı 18 hafta süresince uygulanmıştır. Çalışmanın verileri, araştırmacı öğretmen tarafından gerçekleştirilen gözlemler, yansıtıcı günlükler ve her öğretim etkinliği sonrasında öğrencilerle gerçekleştirilen yarı-yapılandırılmış etkinlik değerlendirme formları aracılığıyla toplanmış ve betimsel olarak analiz edilmiş, alıntılarla desteklenmiştir. Bulgulara göre, öğrencilerin öz farkındalık, öz yönetim, ilişki becerileri, sosyal farkındalık ve sorumlu karar verme becerilerinde gelişme gösterdiği görülmüştür. Ayrıca empatik düşünme becerilerinin de gelişimiyle daha prososyal davranışların görülmesi sınıf iklimine de olumlu olarak katkıda bulunmuştur. Ortaokula geçiş döneminde akademik, sosyal ve duygusal açıdan endişe duyan öğrencilerin, etkinlikler aracılığıyla aktif katılım sağlayarak ve doğal bir öğrenme süreci yaşayarak bu dönemi daha güvenli bir şekilde geçirecekleri öngörülmektedir
Özet (Çeviri)
In this study, the contribution of classroom guidance activities to the social emotional development of fourth grade primary school students was examined. The study was conducted in an action research design, which is one of the qualitative research designs. The study was conducted with 27 fourth grade students in a public primary school in Selçuklu district of Konya province in the fall semester of the 2022-2023 academic year. In the study, a total of 15 action plans prepared by the researcher in accordance with the classroom guidance program activities and classroom guidance activities outcomes were implemented for 18 weeks. The data of the study were collected and descriptively analyzed through observations made by the teacher-researcher, reflective diaries kept by the researcher, and semi-structured activity evaluation forms conducted with the students after each teaching activity. According to the findings, it was observed that students improved in self-awareness, self-management, relationship skills, social awareness and responsible decision-making skills. In addition, the development of empathic thinking skills and more prosocial behaviors contributed positively to the classroom climate. It is predicted that students who are academically, socially and emotionally anxious during the transition to secondary school will spend this period more confidently by actively participating in activities and experiencing a natural learning process.