Üniversite kariyer günleri etkinliği memnuniyetinin araştırılması
Investigation of university career days event satisfaction
- Tez No: 873893
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BAKTIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Yönetimi, Education and Training, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Günümüzde yaşanan teknolojik ve hızlı değişimler, özellikle de yaşanan ekonomik dalgalanmalar nedeniyle üniversiteler sorumluluk üstlenmek zorunda kalmıştır. Öğrencilerin kariyer planlaması, kişisel gelişimi ve iş tatmini artık üniversitelerde kariyer merkezleri aracılığıyla yaygın faaliyetler haline gelmiştir. Buna ek olarak üniversitelerin öğrencilerini, eğitimlerini tamamlarken dış dünyaya da hazırlamaları beklenmektedir. Üniversiteler artık kariyer merkezleri aracılığıyla katma değer yaratıp topluma fayda sağlamayı görev edinmişlerdir. Donanımlı, bilgi ve becerilerinin farkında ve bunu kullanabilen, iş hayatının dinamiklerine uyum sağlayabilen, nitelikli insanları kurumsal hayata hazırlamak gibi faaliyetler kariyer merkezlerinin görevleri arasındadır. Yapılan bu çalışma, Üniversite Kariyer Merkezi Hizmetlerinde Kariyer Günlerinin etkisini incelemektir. Araştırma için bir vakıf üniversitesi seçilmiştir ve kurumda eğitim alan öğrencilere iki bölümden oluşan bir anket uygulanmıştır. Sonuçlar değerlendirildiğinde kariyer günü etkinliğinin memnuniyeti karşıladığı ve memnuniyet düzeyinin yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışmaya katılan ön lisans ve lisans öğrencileri arasında memnuniyet derecesi açısından farklar ortaya çıkmıştır. Araştırma sonucuna göre, bu etkinliğin düzenli olarak ve tüm öğrencilere (ön lisans ve lisans) hitap edecek şekilde organize edilmesi gerektiği gerçeği göz önüne konmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the technological and rapid changes experienced today, especially the economic fluctuations, universities have had to assume responsibility. Career planning, personal development and job satisfaction of students have now become common activities in universities through career centers. In addition, universities are expected to prepare their students for the outside world while completing their education. Oct. Universities have now taken it as their duty to create added value and benefit society through career centers. Activities such as preparing well-equipped, aware and able to use their knowledge and skills, able to adapt to the dynamics of business life, qualified people for corporate life are among the tasks of career centers Dec. This study is to examine the effect of Career Days on University Career Center Services. A foundation university was selected for the research and a questionnaire consisting of two parts was applied to the students studying at the institution. When the results were evaluated, it was concluded that the career day event met the satisfaction and the satisfaction level was high. There were differences between the associate Decedent and undergraduate students participating in the study in terms of satisfaction degree. According to the research result, the fact that this event should be organized regularly and in a way that appeals to all students (associate degree and undergraduate) has been taken into account.