Fiili taşıyanın sorumluluğu
Liability of actual carrier
  1. Tez No: 877446
  2. Yazar: MUHARREM ÖCAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM CİĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Deniz yoluyla yapılan yük taşımalarında, taşıyanın üstlendiği taşıma işini alt navlun sözleşmesi yaparak alt taşıyana bırakması ve alt taşıyanın taşımayı gerçekleştirmesi sırasında yükün zıyaa veya hasara uğraması ya da geç teslim edilmesi sıklıkla görülmektedir. Böyle bir durumda, fiili taşıyan kavramı ve fiili taşıyanın sorumluluğu müessesesi, alt taşıyanla aralarında sözleşmesel ilişki bulunmayan asıl navlun sözleşmesinin yükle ilgililerinin, TTK'nin taşıyanın sorumluluğuna ilişkin hükümleri uyarınca taşımayı gerçekleştiren alt taşıyana başvurabilmesine olanak sağlamaktadır. Bu durum asıl yükle ilgililerin lehinedir. Zira, fiili taşıma döneminde yükün zıyaa veya hasara uğraması ya da geç teslim edilmesi halinde fiili taşıyan, asıl yükle ilgililere karşı karine olarak kusurlu kabul edilmektedir. Deniz yoluyla yapılan yük taşımalarında fiili taşıyan kavramına yer veren ilk uluslararası sözleşme 1978 tarihli HK'dir. HK, fiili taşıyanın sorumluluğunu düzenleyen TTK m. 1191 ve TTK m. 1192 hükümlerinin mehazını teşkil etmektedir. TTK m. 1191 ve TTK m. 1192 hükümlerinde fiili taşıyan kavramının tanımı bulunmamaktadır. Bu çalışma, TTK m. 1191 ve TTK m. 1192 hükümleri uyarınca fiili taşıyan kavramının tanımlanmasını, fiili taşıyan kavramının sınırlarının ifade edilmesini ve fiili taşıyanın asıl yükle ilgililere karşı sorumluluğunun incelenmesini amaçlamaktadır. Bu incelemede, fiili taşıma döneminin özellik arz eden hususları dikkate alınarak TTK'nin taşıyanın sorumluluğuna ilişkin hükümleri değerlendirilmektedir. Nitekim, TTK m. 1191/2 uyarınca fiili taşıyan, bizzat gerçekleştirdiği taşıma dolayısıyla TTK'nin taşıyanın sorumluluğuna ilişkin hükümlerine tâbidir. Çalışmanın yönteminde ise; TTK hükümleri ile TTK'nin gerekçesi, TTK'nin mehazını teşkil eden HK ile HK'nin görüşmelerinden tespit edilen argümanlar, fiili taşıyanın sorumluluğu müessesesinin gerekliliği, öğretideki görüşler ve yargı kararları dikkate alınmaktadır. Ayrıca, 2009 tarihli RK'de düzenlenen deniz işleri yüklenicisi kavramı ile fiili taşıyan kavramı yeri geldiğinde karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the carriage of goods by sea, it is common for the carrier to entrust the carriage undertaken by the carrier to another carrier. It is therefore not uncommon for the loss or damage of goods or for late delivery to occur during the performance of this carrier. In such a case, if the concept of the actual carrier did not exist, the cargo interests would not be able to rely on the provisions of the Turkish Commercial Code (TCC) on the liability of the carrier against the carrier who performs this carriage. This is due to the fact that there is no contractual relationship between the carrier who performs this carriage and the cargo interests. However, the concept of the actual carrier regulated under Art. 1191 TCC and Art. 1192 TCC enables the cargo interests to rely on the provisions of the TCC against the carrier performing the carriage. The TCC provisions are in favour of the cargo interests. Since, in the event of loss or damage occurring during the actual carriage, the carrier shall be deemed to be at fault against the cargo interests in accordance with the presumption set out in Art. 1179 of the TCC. The first international convention that includes the concept of the actual carrier in the carriage of goods by sea is Hamburg Rules (HR) dated 1978. HR constitutes the basis of the provisions of art. 1191 of the Turkish Commercial Code (TCC) and art. 1192 of the TCC, which regulates the liability of the actual carrier. The concept of the actual carrier is not defined in the provisions of Art. 1191 of the TCC and Art. 1192 of the TCC. The goal of this study is to define the concept of the actual carrier, to express the limits of the concept of the actual carrier, and to analyse the liability of the actual carrier against the cargo interests in accordance with the provisions of the TCC. In this analysis, the provisions of the TCC regarding the liability of the carrier are examined, taking into account the specific issues of the actual carriage period. Since, according to art. 1191/2 of the TCC, all the provisions of the TCC governing the liability of the carrier also apply to the liability of the actual carrier for the carriage performed by him. In the methodology of the study, the provisions of the TCC and the preamble of the TCC, the HR and the arguments obtained from the official records of the negotiations of the HR, the necessity of the concept of the liability of the actual carrier, the opinions in the doctrine and the judicial decisions are taken into consideration. Furthermore, the concept of the maritime performing party as defined in the Rotterdam Rules of 2009 is compared with the concept of the actual carrier.