Kurumsal iletişim birimlerinin kamusal hizmetlerin etkinliğini ve kurumsal itibarı artırmadaki önemi: İnönü Üniversitesi örneği
The importance of corporate communication units in increasing the effectiveness of public services and corporate reputation: The example of İnönü University
- Tez No: 882338
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YATKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Kurum ve kuruluşlar kendi ürün ve hizmetlerini çeşitli iletişim araçlarını kullanarak hedef kitlelerine duyurma amacı taşımaktadırlar. Günümüz koşullarında birden çok kurum tarafından benzer ürün ve hizmetlerin sunuluyor olması tüketici tarafında bir tercih yapma zorunluluğu doğurmaktadır. Böyle bir durumda kurumlar, kurumsal iletişim çalışmalarının tek başına yeterli olmadığını; hedef kitlelerinin nezdinde diğerlerinden farklı bir yerde konumlanmak amacıyla kurumsal itibar anlamında da birtakım çalışmaların yapılmasının elzem olduğunu anlamışlardır. Birçok bilimsel çalışmaya konu olan kurumsal iletişim ve kurumsal itibar kavramları, farklı bakış açıları ve farklı başlıklar altında incelenmiştir. Yapılmış olan bu çalışmada ise bir kamu kurumu olan İnönü Üniversitesi Kurumsal İletişim Biriminin çalışmalarının kurumsal itibarı ve kamusal hizmetlerin etkinliğini artırmadaki rolü üzerinde durulmuştur. Nitekim Kurumsal İletişim Biriminin kamusal etkinliği ve kurumsal itibarı artırma hususundaki çabalarını artırması gerektiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Institutions and organizations aim to announce their products and services to their target audiences by using various communication tools. In today's conditions, the fact that similar products and services are offered by more than one institution creates an obligation for the consumer to make a choice. In such a situation, institutions realize that corporate communication efforts alone are not sufficient; They have understood that it is essential to carry out some work in terms of corporate reputation in order to be positioned in a different place from others in the eyes of their target audience. The concepts of corporate communication and corporate reputation, which are the subject of many scientific studies, have been examined from different perspectives and under different headings. In this study, the role of the work of İnönü University Corporate Communication Unit, a public institution, in increasing the corporate reputation and the effectiveness of public services is emphasized. As a matter of fact, it has been concluded that the Corporate Communications Unit contributes to ensuring, maintaining and protecting corporate reputation.