Benzofuran temelli benzimidazol bileşiklerinin sentezi veantidiyabet özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of benzofuran-based benzimidazole compounds andinvestigation of their antidiabetic effects
  1. Tez No: 893055
  2. Yazar: İCLAL OCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KANDEMİR, PROF. DR. İBRAHİM FAZIL ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışması kapsamında öncelikle 2-aril-4,6-dimetil ve 2-aril-4,6-dimetoksi benzofuran bileşiklerinin sentezlenmiş daha sonra bu sentezlenen öncü bileşikler Vilsmeier-Haack reaksiyonuna tabi tutularak seçici olarak C3 ve C7 pozisyonlarına aldehit grubunun eklenmiştir. Sentez kısmının son aşamasında aldehit fonksiyonel grubuna sahip benzofuran bileşikleri ticari olarak satın alınabilen farklı o-fenil diaminler ile reaksiyona sokularak hedef ürünler olan benzofuran temelli benzimidazol bileşikleri sentezlenmiştir. Tezin ikinci bölümü ise; sentezlenen benzofuran temelli benzimidazol hibrit bileşiklerin in-vitro α-amilaz ve α- glukozidaz enzim inhibisyonlarının incelemesini içermektedir. Bu iki enzimin inhibisyonu Tip 2-diyabet mellitus hastalığında kan glukoz seviyesini düşürüp kontrol altına almada etkin olarak kullanılan bir terapötik yaklaşımdır. Bu enzimlerin seçilmesinde farklı benzofuran türevlerinin bu iki enzimin potent inhibitörleri olduğunu gösteren literatür örnekleri etkili olmuştur.Sentezi yapılan bileşiklerin karakterizasyonları ise 1 H NMR, 13 C NMR, IR ve kütle spektrometresi yöntemleri kullanılarak yapıldı.Uygun kristaller elde edilen bileşiklerin ise X-ray kristalografi yöntemi kullanılarak yapıları aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis study, firstly 2-aryl-4,6-dimethyl and 2-aryl-4,6-dimethoxy benzofuran compounds were synthesized, and then these precursors were subjected to the Vilsmeier-Haack reaction and the aldehyde group was selectively added to the C3 and C7 positions. In the last part of the synthesis, benzofuran compounds with aldehyde functional group were reacted with different commercially available o-phenyl diamines to synthesize the target products, benzofuran-based benzimidazole compounds.The second part of the Project includes examination of in-vitro α-amylase and α-glucosidase enzyme inhibition of synthesized benzofuran-based benzimidazoles. Inhibition of these two enzymes is an effective therapeutic approach in reducing and controlling blood glucose levels in Type 2-Diabetes mellitus. The selection of enzymes was influenced by literature examples showing that different benzofuran derivatives are potent inhibitors of these two enzymes.The synthesized compounds were characterized by utilizing several methods including 1 H NMR, 13 C NMR, IR, and mass spectroscopy. When the appropriate crystals were obtained, the analysis of the synthesized compounds were elucidated using the X-ray crystallography method.