İşyerinde oyunlaştırma uygulamalarının kuşaklar üzerindeki etkileri
The effects of gamification applications in the workplace on generations
- Tez No: 901936
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVCAN PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez, işletmelerde oyunlaştırma uygulamalarının çalışanlar üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Oyunlaştırma, iş yaşamında giderek daha fazla kullanılan bir stratejidir ve çalışan motivasyonu, iş performansı, teknoloji kabulü ve örgütsel destek gibi faktörlere olan etkileri üzerine odaklanmaktadır. Bu tez, işletmelerin oyunlaştırma stratejilerini nasıl kullanabileceğini anlamak için çeşitli teorileri ve modelleri değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, nicel ve nitel veri toplama yöntemlerini kullanarak gerçekleştirilmiştir. Nicel veriler, anketler aracılığıyla toplanmış ve çalışanların oyunlaştırma uygulamalarına yönelik tutumlarını, motivasyon düzeylerini, iş performanslarını ve teknoloji kabulünü değerlendirmeyi amaçlamıştır. Nitel veriler ise yarı yapılandırılmış mülakatlar yoluyla elde edilmiş ve çalışanların deneyimlerini, algılarını ve tepkilerini daha ayrıntılı bir şekilde anlamayı hedeflemiştir. Araştırmanın bulguları, oyunlaştırmanın çalışan motivasyonunu artırdığını, iş performansını yükselttiğini ve teknoloji kabulünü desteklediğini göstermektedir. Farklı çalışan tiplerinin oyunlaştırmaya farklı tepkiler verdiği ve algılanan örgütsel destek faktörlerinin oyunlaştırmanın etkinliği üzerinde etkili olduğu bulguları da dikkat çekicidir. Özellikle, öz belirleme kuramı, ihtiyaçlar hiyerarşisi kuramı, ERG kuramı, iki faktör kuramı ve öz belirleme kuramı gibi teorilerin oyunlaştırma uygulamalarının çalışanlar üzerindeki etkilerini anlamada önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Bu tez işletmelerin oyunlaştırma stratejilerini çalışanlar üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak için çeşitli teorileri ve modelleri kullanmanın önemini vurgulamaktadır. Oyunlaştırma, çalışan motivasyonu, iş performansı, teknoloji kabulü ve örgütsel destek gibi faktörler üzerinde olumlu etkiler yaratabilir ve işletmelerin bu stratejileri daha etkin bir şekilde kullanmalarına yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the effects of gamification applications on employees within businesses. Gamification is an increasingly utilized strategy in the workplace, focusing on its impacts on factors such as employee motivation, job performance, technology acceptance, and organizational support. This thesis evaluates various theories and models to understand how businesses can effectively employ gamification strategies. The research employs both quantitative and qualitative data collection methods. Quantitative data were gathered through surveys aimed at assessing employees' attitudes towards gamification applications, their motivation levels, job performance, and technology acceptance. Qualitative data, on the other hand, were obtained through semi-structured interviews, aiming to gain a more detailed understanding of employees' experiences, perceptions, and responses. The findings of the research indicate that gamification enhances employee motivation, improves job performance, and supports technology acceptance. It is also noteworthy that different types of employees respond differently to gamification and that perceived organizational support factors influence the effectiveness of gamification. Specifically, theories such as self-determination theory, Maslow's hierarchy of needs, ERG theory, two-factor theory, and self-determination theory have been found to be significant in understanding the impacts of gamification applications on employees. This thesis underscores the importance of using various theories and models to better comprehend the effects of gamification strategies on employees. Gamification can create positive impacts on employee motivation, job performance, technology acceptance, and organizational support, aiding businesses in employing these strategies more effectively.