ChatGPT as a material preparation tool in language classes
İngilizce sınıflarında materyal hazırlama aracı olarak ChatGPT
  1. Tez No: 902231
  2. Yazar: İNCİ TUZLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Yapay zekanın (YZ) İngilizce dil öğretimini geliştirme potansiyelini araştırmaktadır. Çalışma, yabancı dil veya ikinci dil öğretim ortamlarında materyal hazırlama ve değerlendirme aracı olarak ChatGPT'nin, bir YZ destekli dil modelinin, etkinliğini araştırmaktadır. Eğitimde YZ kullanımının giderek artması göz önüne alındığında, bu teknolojinin avantajlarını ve dezavantajlarını araştırmak ve eğitimcilerin bunu öğretim uygulamalarına nasıl etkili bir şekilde entegre edebileceklerini belirlemek kritik öneme sahiptir. Bu çalışma, özellikle İngilizce dil eğitmenleri için bu konuları kapsamlı bir şekilde anlamayı amaçlamaktadır. Nitel verilerin kullanıldığı bir yaklaşım benimsenmiştir. Yapılandırılmış görüşmeler ve odak grupları, ChatGPT'yi öğretim materyalleri oluşturma ve değerlendirme amacıyla kullanmaları için eğitilen sekiz İngilizce öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Üç ay boyunca sınıf gözlemleri ve görüşmeler yoluyla veriler toplanmıştır. Sonuçlar, ChatGPT'nin İngilizce dil öğretmenleri için materyal hazırlama verimliliğini ve yaratıcılığını önemli ölçüde artırdığını göstermektedir. Katılımcılar, öğrenme sonuçlarının iyileştiğini ve öğrenci katılımının arttığını bildirmişlerdir. Ancak, teknik beceriler ve başlangıçta zaman yatırımı gereksinimleri gibi zorluklar tespit edilmiştir. Çalışma, YZ'nin İngilizce dil öğretimine entegrasyonundaki fırsatları ve zorlukları, ayrıca mesleki gelişim üzerindeki etkilerini tartışmaktadır. Bulgulara göre, uygun eğitim ve destek ile YZ, eğitim ortamlarında değerli bir kaynak olabilir, hem öğrenci öğrenme deneyimlerini hem de öğretim yöntemlerini geliştirebilir. Tuzlu'nun tezi, ChatGPT'nin İngilizce dil sınıflarına etkili entegrasyonu konusunda değerli içgörüler sunmakta ve zorlukların nasıl aşılacağına ve fırsatların nasıl değerlendirileceğine dair rehberlik sağlamaktadır. Çalışma, teknoloji entegrasyonunun stratejik önemi ve eğitimdeki rolü üzerine daha geniş tartışmalara katkıda bulunmakta olup, dil öğretiminin ötesine de sonuçlar doğurmaktadır.
Özet (Çeviri)
Explores the potential of artificial intelligence (AI) to improve English language teaching. The study investigates the effectiveness of ChatGPT, an AI-powered language model, as a tool for material preparation and evaluation in foreign or second language teaching settings. Given the growing use of AI in education, it is critical to investigate the benefits and drawbacks of this technology and determine how educators can effectively incorporate it into their teaching practices. This study seeks to provide a thorough understanding of these issues, particularly for English language educators. A qualitative approach was adopted in this study. Structured interviews and focus groups were conducted with eight English teachers who were trained to use ChatGPT for creating and evaluating teaching materials. Data were collected over a period of three months through classroom observations and interviews. The results show that ChatGPT significantly improves the efficiency and creativity of material preparation for English language teachers. Participants reported better learning outcomes and increased student engagement. However, difficulties such as technical skills and initial time investment requirements were identified. The study discusses the opportunities and challenges of integrating AI into English language teaching, as well as the impact on professional development. According to the findings, with the right training and support, AI can be a valuable resource in educational settings, improving both student learning experiences and teaching methods. Tuzlu's thesis provides valuable insights into the effective integration of ChatGPT into English language classrooms, as well as advice on how to overcome obstacles and capitalize on new opportunities. The study adds to broader discussions about the strategic significance of technology integration and its role in education, with implications that go beyond language teaching.