İşletmelerin sermaye miktarı, ortaklık yapıları ve piyasadaki faaliyet süreleri arasındaki ilişki
The relationship between the capital shareholding structure of enterprises, the duration of their activity in the market and their profitability
  1. Tez No: 910266
  2. Yazar: KAAN BUĞRA KAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER TURANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Analitiği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Analitiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ticari büyüme, bir işletmenin değerini etkileyebilecek çok önemli bir faktördür. Ticari büyüme işletmelerin kendilerini daha geniş ekonomik sisteme veya sektöre özgü ekonomik sisteme entegre etme kabiliyetini ölçmektedir. Yatırımcılar açısından bakıldığında, bir şirketin genişlemesi, işletmenin olumlu bir yönünü ifade etmekte ve yatırım beklentilerini de etkileyebilmektedir. Yatırım fırsatlarının varlığı, işletmenin gelecekteki büyüme yörüngesine ilişkin olumlu bir gösterge sağlayabilmekte ve sonuç olarak değerini yükseltebilmektedir. İşletmenin değeri, büyümesinden önemli ölçüde etkilenmektedir. Yukarıda bahsedilen sonuçlar, bir işletmenin değerinin büyümesinden etkilenmediği fikrini çürütmektedir. Bir işletmenin sahiplik yapısı, sermaye ortaklığı yapısı, karlılığı ve büyümesinin değeri üzerindeki ilişkisinin analiz edilmesinin sonuçlarında tutarsızlık olduğu için, bu çalışma İstanbul Ticaret Odası'na kayıtlı işletmelerin pazarında sermaye ortaklığı yapısının, karlılık ve faaliyet süresi arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Sonuçlar; işletmelerin çoğunluğu ilk 6 yılında şahıs şirketinden limited şirkete dönüşmektedir. Açılan işletme şubesinden çok kapanan işletme şubesi bulunmaktadır. Hem limited şirketleri hem de şahıs şirketlerinin şubeleri ilk yıllarında faaliyetlerini sonlandırmaktadır. 5 ve üzeri ortağı olan limited şirket sayısı oldukça azdır. Bu şirketlerinden çoğunluğu 500.000 TL ve altı sermaye miktarında yoğunlaşmaktadır. 1, 2 veya 3 ortak sayısına sahip limited şirketlerinde sermaye miktarı artsa bile şirketlerin sayısı kayda değer seviyede kalmaktadır. İşletmelerin limited şirketi veya şahıs şirketi olması ile faaliyet süresi arasındaki istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Limited şirketleri şahıs şirketlerine göre daha uzun yıllar faaliyet süresine sahiptir. İşletmelerin sermaye miktarı ile sermaye artımı arasında, işletmelerin sermaye miktarı ile ortak sayısı arasında ve işletmelerin sermaye artırımı ile ortak sayısı arasında anlamlı bir ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Business growth is a significant factor that can influence the value of a business. It assesses the degree to which businesses can integrate themselves into the broader economic system or the economic system specific to their industry. From the perspective of an investor, the expansion of a business is indicative of a favorable aspect of the business and has an impact on investment prospects. The presence of investment opportunities provides a positive indication of the business's future growth potential, which can result in an increase in the business's value. The growth of a business influences the value of the business. The present study challenges the previous results that indicated business growth had no impact on the value of the business. The inconsistent findings in regards to the effects of ownership structure, capital shareholding structure, profitability, and business growth on the value of the business have led to this examination of the effect of the capital partnership structure on profitability and operating times in the market for businesses registered in the Istanbul Chamber of Commerce. The data reveals that most businesses undergo a transformation from sole proprietorships to limited liability companies within their initial six years of operation. Additionally, there are more instances of business closures than there are of new business branches opening. It has been observed that both limited liability companies and branches of sole proprietorships tend to discontinue their operations within the first year of establishment. Additionally, only a small number of limited companies have five or more partners, with the majority of such companies having a capital of 500,000 TL or less. Despite an increase in capital, limited companies with one, two, or three partners continue to constitute a significant portion of the total number of companies. A significant statistical correlation exists between the type of business structure and the duration of operation. Specifically, limited liability companies demonstrate a longer operating lifespan than sole proprietorships. There is a significant relationship between the amount of capital of enterprises and capital increase, between the amount of capital of enterprises and number of shareholders, and between the amount of capital increase of enterprises and number of shareholders.