İşe tutkunluk örgütsel adalet ilişkisinde duygusal emeğin aracılık rolü-yerel yönetim örneği
The mediating role of emotional labor in the relationship of organizational justice and work engagement-local government example
  1. Tez No: 923173
  2. Yazar: AYFER ÖZLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM ÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, bireylerin işlerine olan tutkunlukları ile algıladıkları örgütsel adaletin ilişkisinde duygusal emeğin aracı rolünü incelemektir. İşe tutkunluk ve örgütsel adalet ilişkisinde duygusal emeğin aracılık rolü var mıdır? Sorusuna yanıt aramaktır. Çalışmanın uygulaması 6 farklı yerel yönetimde 375 katılımcı ile yapılmıştır. Dört bölümden oluşan çalışmanın literatür bölümünde önce işe tutkunluk, sırasıyla örgütsel adalet ve duygusal emek kavramlarına yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise, araştırmanın konusu ve amacı, önemi, örneklemi, kısıtları gibi önemli noktalara açıklamalar yapılarak çalışmanın uygulama ve değerlendirme kısmına geçilmiştir. Araştırmada betimleyici istatistik analizleri SPSS yazılımı, temel hipotezlere ait modeller için ise AMOS programı kullanılmıştır. Yapılan analizler neticesinde, dikkate değer sonuçlar elde edilmiştir. Bulgular, örgütsel adaletin işe tutkunluk üzerindeki güçlü etkisinin altını çizmektedir. Duygusal emeğin çalışma kapsamında kısmi aracılık etkisi ortaya çıkmıştır. Araştırmada, Yerel yönetim çalışanlarının, araştırmanın değişkenlerine ilişkin algıları belirlenerek yerel yönetimde yönetici pozisyonlarında çalışanlar için faydalı bulgular elde edilmiştir ve benzeri çalışmalar için de araştırmacılara önemli katkılar sağlayabilecektir. Araştırmanın konusunu oluşturan değişkenlerin günümüz iş dünyasında çalışanlar ve işletmeler için oldukça önemli konumda olması ve ilgili değişkenlerin yerel yönetimlerde üçününde bir arada incelenmesi bu çalışmanın diğer çalışmalardan farklı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the mediating role of emotional labor in the relationship between individuals' work engagement and perceived organizational justice. To seek an answer to the question: Does emotional labor have a mediating role in the relationship between work engagement and organizational justice? The study was conducted with 375 participants in 6 different local governments. In the literature section of the study, which consists of four sections, first the concepts of work engagement, then organizational justice and emotional labor are included. In the last part of the study, important points such as the subject and purpose of the research, its importance, sample, and limitations were explained and the application and evaluation part of the study was moved on. In this study, descriptive statistical analyses were performed using the SPSS program. The basic hypothesis of the research was tested with the established structural equation model. For the structural equation model in question, the AMOS program was used. As a result of the analysis, results considered to be important were obtained. The findings underline the strong effect of organizational justice on work engagement. A partial mediation effect of emotional labor was revealed within the scope of the study. In the research, the perceptions of local government employees towards the variables of the research were determined and useful findings were obtained for those working in managerial positions in local government. It is also thought that these findings may provide significant contributions to researchers for similar studies that follow this study. It is seen that the variables that constitute the subject of the research are very important for both individuals and businesses in today's business world.