Özel öğrenme güçlüğü olan ve olmayan çocukların okul ile ilgili korkularının ve başarı algılarının karşılaştırılması
Comparison of school-related fear and perception of success of children with and without special learning disabilities
- Tez No: 924415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN KAYTEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZEL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ OLAN VE OLMAYAN ÇOCUKLARIN OKUL İLE İLGİLİ KORKULARININ VE BAŞARI ALGILARININ KARŞILAŞTIRILMASI ÖZET YILMAZ, Vildan Büşra. Özel Öğrenme Güçlüğü Olan ve Olmayan Çocukların Okul İle İlgili Korkularının ve Başarı Algılarının Karşılaştırılması, (Yüksek Lisans Tezi), Çankırı, 2025. Araştırmada özel öğrenme güçlüğü olan ve normal gelişim gösteren çocukların okul ile ilgili korkularının ve başarı algılarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 63 özel öğrenme güçlüğü olan ve 93 normal gelişim gösteren 3. ve 4. sınıfta öğrenim gören çocuklar oluşturmaktadır. Araştırma verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“İlkokulda Korku Ölçeği”ve“Başarı Algısı Ölçeği”ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF SCHOOL-RELATED FEAR AND PERCEPTION OF SUCCESS OF CHILDREN WITH AND WITHOUT SPECIAL LEARNING DISABILITIES SUMMARY YILMAZ, Vildan Büşra. Comparison of School-Related Fears and Success Perceptions of Children with and without Specific Learning Disabilities, (Master's Thesis), Çankırı, 2025. The aim of the research was to compare the school-related fears and success perceptions of children with specific learning disabilities and normal development. The study group of the research consists of 63 children with specific learning disabilities and 93 children with normal development, studying in the 3rd and 4th grades. Research data were collected with“Personal Information Form”,“Fear Scale in Primary School”and“Perception of Success Scale”.