E-değerlendirme ortamlarında öğrencilerin soru yanıtlama davranışlarının incelenmesi
Investigation of students' responding behaviors in e-assessment environments
  1. Tez No: 931758
  2. Yazar: VOLKAN ULUÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL YURDUGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, e-değerlendirme ortamlarında öğrencilerin soru yanıtlama davranışlarının düzey belirlemeye dönük değerlendirme (summative assessment) ve biçimlendirmeye dönük değerlendirme (formative assessment) bağlamında incelenmesi, bu davranışlara etki eden demografik ve psikoeğitsel özelliklerin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada öğrencilerin yanıtlama davranışları hızlı yanıtlama davranışı ve çözümleme davranışı ile sınırlı tutulmuş ve bu davranışlara ilişkin öğrenci profilleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma nedensel araştırma yöntemi kullanılarak yürütülmüştür. Veriler, motivasyona ve diğer psikoeğitsel özelliklere dair ölçekler, tasarlanan e-değerlendirme ortamlarında test alma süreleri ve odak grup öğrenci görüşmelerinden elde edilmiştir. Çalışmaya Bursa ili Harmancık ilçesinde öğrenim gören iki farklı ortaokul öğrencileri arasından toplam 185 öğrenci katılmıştır. Çalışma bulguları öğrencilerin genel olarak düzey belirlemeye dönük değerlendirme ortamlarını daha fazla önemsediklerini ve özellikle üst sınıflarda bulunan öğrencilerin psikoeğitsel özelliklerinin (görev değeri, öz yeterlik, öğrenme yaklaşımı ve performans yaklaşımı) test alma süreleri ve soru yanıtlama davranışlarını istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde etkilediğini göstermiştir. Sonuçlar, e-değerlendirme ortamlarının tasarımında öğrencilerin psikoeğitsel özelliklerinin dikkate alınması gerektiğini ortaya koymaktadır. Özellikle hızlı tahmin davranışı sergileyen öğrencilerin tespit edilmesi ve bu öğrencilere yönelik geri bildirim mekanizmalarının iyileştirilmesi, değerlendirme sonuçlarının geçerliğini artırabilir ve e-değerlendirme ortamlarının öğretim süreçlerinde daha etkili kullanılmasını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine students' response behaviors in e-assessment environments within the contexts of summative assessment and formative assessment and to identify the demographic and psychoeducational characteristics influencing these behaviors. In this study, students' response behaviors were limited to rapid guessing behavior and solution behavior, and student profiles related to these behaviors were sought to be identified. The research was carried out using the causal research method, and data were collected through scales measuring motivation and psychoeducational characteristics, test-taking times in the designed e-assessment environments, and focus group student interviews. A total of 185 students from two different secondary schools in Harmancık district of Bursa province participated in the study. The findings revealed that students generally valued summative assessment environments more and that the psychoeducational characteristics (task value, self-efficacy, learning approach, and performance approach) of students, especially those in upper grades, had a statistically significant and positive impact on test-taking times and response behaviors. The results suggest that psychoeducational characteristics of students should be taken into account when designing e-assessment environments. Identifying students who exhibit rapid guessing behavior and improving feedback mechanisms for these students may enhance the validity of assessment outcomes and can ensure more effective use of e-assessment environments in education and training processes.