Kural etiği açısından Türk kamu yönetimi
Turkish public administration in terms of duty-based ethics
  1. Tez No: 934603
  2. Yazar: ALİ CANER ÇAKRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PAŞA BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Etik, kamu yönetimi açısından 1980'lerden itibaren sürekli gündemde olan bir olgudur. Kamu yönetiminde etik, kamu görevlilerinin davranışlarını düzenleyerek hem devletin hem toplumun güven tahsisi ve devamlılığı için kritik bir roldedir. Etik felsefesinin bir kuramı olan teleolojik yaklaşımlarla geliştirilen etik sistemler, devletlerin hukuksal bağlamda etik ilkelerinin oturtulmasında etkili olmuştur. Türk kamu yönetiminde de etik, küresel akımlardan ve uluslararası yapıların etkilenerek 2000'li yıllarda gündeme gelerek, Türkiye'de etik anlamda hukuksal bir altyapı oluşturmaya çalışılmıştır. Etik felsefesinin diğer kuramı olan deontolojik etik, eylemin sonuçlarına göre ahlakiliğini ölçen teleolojik etiğe göre eylemin arkasındaki niyeti, değerleri ve ödevi öne çıkararak insan kapsamında vurgular yapmıştır. Kural etiği de deontolojik etik kuram içinde kendine yer bulan bir yaklaşımdır. Bu çalışmanın öne sürdüğü düşünce, kural etiği anlayışındaki değer, ödev, irade, saygı gibi kavramların detaylandırılarak incelenmesinin; günümüzde de devam eden etik ve etik dışı davranışlar hususunda Türk kamu yönetimine olumlu bir bakış açısı kazandıracağı yönündedir. Bu çalışma betimsel bir nitel araştırmadır. Çalışmada önce etik ve kamu yönetimi kavramlarının açıklamalarına ve bu kavramların birbirleri ile ilişkisini yer verilecek, sonrasında açıklanan kavramlar ışığında kural etiğinin Türk kamu yönetimindeki olumlu anlamda etki edebileceği yerlerin analizleri tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Ethics has been a continuously relevant concept in public administration since the 1980s. In public administration, ethics plays a critical role in ensuring the trust and continuity of both the state and society by regulating the behavior of public officials. Ethical systems developed through teleological approaches, a theory of ethical philosophy, have been influential in establishing ethical principles in a legal context for states. In Turkish public administration, ethics came to the forefront in the 2000s, influenced by global trends and international structures, and efforts were made to create a legal infrastructure for ethics in Turkey. The other theory of ethical philosophy, deontological ethics, emphasizes the intention, values, and duty behind an action rather than judging its morality based on its consequences, as seen in teleological ethics. Rule ethics is an approach that finds its place within the deontological ethical theory. The main idea proposed in this study is that by examining concepts such as value, duty, will, and respect in the context of rule ethics in detail, it will provide a positive perspective on ethical and unethical behaviors in Turkish public administration today. This study is a descriptive qualitative research. The study will first explain the concepts of ethics and public administration and their relationship with each other, and then, in light of these explanations, analyze areas where rule ethics can positively influence Turkish public administration.