TEKNOFEST hazırlık sürecinin öğrencilerin proje algıları, teknolojiyle kendi kendine öğrenme ve 21. yüzyıl becerilerine etkisi
The effect of TEKNOFEST preparation process on primary school students project perceptions, self-learning with technology and 21st century skills
  1. Tez No: 934654
  2. Yazar: HÜLYA METE ATİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ YANGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
21. yüzyılla birlikte kitap, sınıf ve öğreten merkezli eğitim anlayışından hızla kopmalar yaşanmıştır. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin damgasını vurduğu bu çağda teknoloji odaklı kendi kendine öğrenme ve proje tabanlı çalışmalar öne çıkmaktadır. İçinde bulunulan yüzyıl insan aklının, bilgi ve becerisinin yeniden yorumlanmasını ve yeni kazanımlarla donatılmasını gerektirmektedir. Çağın bu amaçlarına yönelik şekilde düzenlenen Türkiye'nin ilk havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan TEKNOFEST, öğrencilere sıra dışı projelerini hazırlama ve değerlendirme olanağı sunmaktadır. Bu kapsamda ilkokul öğrencilerinin 2024 TEKNOFEST yarışmalarına hazırlık sürecinde oluşturdukları projelerin, teknolojiyle kendi kendine öğrenme becerilerine, 21. yüzyıl yetkinliklerine ve proje algılarına etkisinin olup olmadığı sorunsalı üzerine sistematize edilen bu çalışmada TEKNOFEST projelerinin bu bağlamdaki etkisi ve verimliliği incelenmiştir. Karma araştırma yönteminin tercih edildiği çalışmada öğrencilerin teknolojiyle kendi kendine öğrenme ve 21. yüzyıl becerilerine yönelik verilerin incelenmesinde nicel yöntem, proje algılarına yönelik veriler için nitel yöntem uygulanmıştır. Her iki yöntemde de öğrencilere proje uygulama çalışmaları öncesinde öntest ve uygulama sonrasında ise sontest uygulanarak aralarında anlamlı farklılıkların olup olmadığı incelenmiştir. Elde edilen verilere göre TEKNOFEST proje eğitiminin öğrencilerin teknolojiyle kendi kendine öğrenme ve 21. yüzyıl becerilerine olumlu yönde etki ettiği, proje algılarında ise projeye bakış açıları, proje tasarımı, planlaması ve şekillendirilmesi konusunda istendik yönde anlamlı farklılıkların oluştuğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the 21st century, the break away from the book, classroom and teacher-centered education approach has accelerated. In this age marked by information and communication technologies, technology-oriented self-learning and project-based studies come to the fore. The new century requires the human mind, knowledge and skills to be reinterpreted and equipped with new achievements. TEKNOFEST, Turkey's first aviation, space and technology festival organized for these purposes of the new era, offers students the opportunity to prepare and evaluate their projects. In this study, which is systematized on the question of whether the projects created by primary school students in the preparation process for the 2024 TEKNOFEST competitions have an impact on their self-learning skills with technology, twenty-first century competencies and project perceptions, the effect and efficiency of TEKNOFEST projects in this context are examined. In the study, where a mixed method was preferred, a quantitative method was applied to examine students' self-learning with technology and 21st century skills, and a qualitative method was applied to examine their project perceptions. In both methods, a pretest was administered to the students before the project implementation and a posttest was administered after the implementation to examine whether there was a significant difference. Accordingly, it has been concluded that TEKNOFEST project trainings have a positive impact on students' self-learning with technology and 21st century skills, and that there are significant differences in project perceptions in terms of project perspectives, project design, planning and shaping.