Pals genişlik modülasyonu kullanarak üç fazlı bir indüksiyon motorunun hız kontrolu
The Speed control of three phase induction motors by using pulse width modulation
  1. Tez No: 93520
  2. Yazar: SALİH GÖRGÜNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER FARUK BAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
PALS GENİŞLİK MODÜLASYONU KULLANARAK UÇ FAZLI BİR İNDÜKSİYON MOTORUNUN HIZ KONTROLÜ Yüksek Lisans Tezi Salih GÖRGÜNOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2000 ÖZET İndüksiyon motorları endüstride kullanılan en popüler makinalardır. DC motorlarla karşılaştırıldıklarında, indüksiyon motorları daha verimli, daha küçük, daha hafif, daha az atalet momentine sahiptir ve daha yüksek hızlarda çalışabilirler. Bununla birlikte, hız kontrolleri daha zordur. Bu çalışmada, üç fazlı bir indüksiyon motoru hız kontrol cihazı, Sinusoidal Pals Genişlik Modülasyonu metodu kullanılarak tasarımı yapılmakta ve gerçekleştirilmektedir. Bu metod indüksiyon motorlarının kayıplarını azaltmada oldukça etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Bilim Kodu : 225.10.01 Anahtar Kelimeler : İndüksiyon motoru, Pals Genişlik Modulasyonu(PWM), Hız Kontrolü Sayfa Adedi : 124 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ömer Faruk BAY
Özet (Çeviri)
11 THE SPEED CONTROL OF THREE PHASE INDUCTION MOTORS BY USING PULSE WIDTH MODULATION METHOD (M.Sc. Thesis) Salih GÖRGÜNO?LU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2000 ABSTRACT The induction motors are the most popüler machines in industry. When they are compared with DC motors, inductions motors are more efficient, smaller, lighter, have less inertia and can be run higher speeds. However, Its speed control is more difficult. In this study, a speed control device of three phase induction motor is designed and implemented by using Sinusoidal Pulse Width Modulation control method. This rather effective to reduce the loss of induction motors. Science code : 225.10.01 Key words : Induction Motors, Pulse width Modulation(PWM), Speed Control Page Number :124 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Ömer Faruk BAY