Muhafazakâr kamu çalışanlarında sendikal bilinç 'kimlik-tutum-beklentiler'
Socio-cultural profile of public employees who are members of Memur-Sen 'identity-attitude-expectations'
- Tez No: 936263
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ YAZICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de kendilerini muhafazakâr olarak tanımlayan kamu görevlilerinin sosyo-kültürel özelliklerini belirlemek, sendikal bilinç seviyelerini ölçmek, sendikal mücadeleye katılımlarının sebeplerini anlamak hedeflenmektedir. Ölçüm sonuçlarıyla sendikaya üye olan kamu çalışanlarının, sendika yasaları ve sendikal mücadelesine ilişkin bilgi düzeyini tespit edilebileceği, dayanışma seviyelerinin anlaşılabileceği düşünülmektedir. Sonuç olarak, bu çalışma ile kendilerini muhafazakâr olarak tanımlayan kamu görevlisi sendika üyelerine ve kamu sendikacılığının genel faydasına yönelik aydınlatıcı bilgilere ulaşılacağı düşünülmektedir ve bu sayede daha güçlü bir kamu sendikacılığı hareketi oluşturulmasına katkı sağlamak amaçlanmaktadır. Çalışmada ayrıca, Türkiye'de kendilerini muhafazakâr olarak tanımlayan kamu çalışanlarının sosyo-kültürel yapısını araştırmak ve sendikal bilinç seviyesini ölçmek amaçlanmaktadır. Çalışma ile birlikte kamu görevlilerinin çalışma şartları, maaşlar, sosyal haklar gibi konulardaki ortak sorunlarıyla ilgili birlikte mücadele etme ve daha adil bir çalışma ortamı oluşturmak için bir araya gelme bilincine sahip olup olmadıkları anlaşılmaya çalışılacaktır. Çalışmada Memur-Sen Konfederasyonu üyesi sendikaların Türkiye çapındaki üyeleri araştırma alanı olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda bu sendikaların üyelerinden 7.900 kişiye çevrimiçi anket çalışması yapılmıştır. Çalışma sonuncunda ortaya çıkacak verilerin özellikle kamu görevlileri sendikacılığı hakkında çalışma yapan araştırmacılara ışık tutacağı düşülmektedir.caktır
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the socio-cultural characteristics of public employees who define themselves as conservative in Turkey, to measure their level of union awareness, and to understand the reasons for their participation in the union struggle. With the results of the measurement, it is thought that the level of knowledge of public employees who are members of the union about union laws and union struggle can be determined and their level of solidarity can be understood. As a result, it is thought that this study will provide enlightening information about public employee union members who define themselves as conservative and the general benefits of public unionism, and thus, it is aimed to contribute to the creation of a stronger public unionism movement. The study also aims to investigate the socio-cultural structure of public employees who define themselves as conservative in Turkey and to measure the level of union awareness. The study will try to understand whether public employees have the consciousness to struggle together against common problems such as working conditions, salaries and social rights and to come together to create a fairer working environment. In the study, the members of the unions that are members of the Memur-Sen Confederation throughout Turkey were determined as the research area. In this context, an online survey was conducted among 7,900 members of these unions. It is thought that the data that will emerge at the end of the study will shed light on researchers working on public servants' unionism.lacaktır