Zımpara taşları için dinamik dengeleme cihazı tasarımı
Design of the dynamic balancing device for grinding wheels
- Tez No: 93679
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULKADİR GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Dönen iş millerinin dengesizliğinden dolayı oluşan titreşimleri azaltmak için birçok dinamik dengeleme aparatı geliştirilmiştir. Bununla birlikte, bu cihazlar yüksek dönme hızlarında, dengeleme ağırlığı ayarlama mekanizmaları gibi mekanizmalardan kaynaklanan hatalardan dolayı yeterince düzgün çalışmamaktadırlar. Bu hataların çoğu mekanizmaların karmaşıklığından kaynaklanmaktadır. Bu çalışmada; dengeleme işlemini, zımpara taşına temas olmadan, alınan foto sinyaller aracılığıyla kablosuz haberleşme sağlayan bir otomatik taş dengeleyici tasarlanmıştır. Bu cihaz, dengeleme ağırlığı için sürücü mekanizma, çalıştırıcı, güç kaynağı, kontrol devresi ve foto transistörden oluşmaktadır. Çalışmanın ilerleyen aşamalarında, taş koruyucu üzerine monte edilen foto diyotlar aracılığıyla alınan foto sinyalleri, taş üzerine yerleştirilmiş olan foto transistöre iletilecektir. Sonuç olarak, taş dönerken, zımpara taşına temas olmadan dengeleme işlemi gerçekleşebilecektir. Bilim Kodu Anahtar kelimeler Sayfa Adedi Tez yöneticisi 626.12.01 Zımpara taşı, Titreşim, Otomatik dengeleme, Foto sinyal
Özet (Çeviri)
In order to decrease vibration due to the unbalancing of rotating spindles, many kinds of automatic balancing devices have been developed. However, they do not work sufficiently well at high rotational speeds because of the errors arising from the complex mechanisms such as adjusting mechanisms of balancing weight. Most of these errors are caused by the complexity of the mechanisms. In this study, a non-contact type automatic wheel balancer which is operated by photo signals has been designed. It consists of driving mechanisms for balancing weights, actuators, power sources, control circuits and photo transistors. The photo transistors will receive signals from the photo diodes which are mounted on the wheel cover. Thus, the balancing will be conducted under non-contact condition while the grinding wheel rotates. Science code : 626.12.01 Key words : Grinding wheel, Vibration, Automatic balancer, Photo signal