Karl Raımund Popper'in tümevarım anlayışı
Karl Raimund Popper's understanding of induction
  1. Tez No: 938951
  2. Yazar: MÜSAB DEMİRKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM HASIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mantık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, 20 yüzyılın önemli filozoflarından olan, Karl Raimund Popper'in tümevarım anlayışı incelenmektedir. Popper'in tümevarıma dair görüşlerine geçmeden önce, tümevarımla ilgili genel bilgiler Popper ile ilişkilendirilerek ele alınmıştır. Klasik mantıkta tümevarım, ikincil dereceden bir akıl yürütme biçimi olarak görülmüş ve geçerliliği çoğu zaman sorgulanmıştır. Popper'da tümevarımın geçerliliğine dair problemlerin çözüm arayışı içinde yer alır. Popper'in temel amacı, bilimsel bilgi ile bilimsel olmayan bilgi arasındaki sınırı netleştirmektir. Bu amaç doğrultusunda, sınırlandırma problemi ortaya çıkmıştır. Mantıkçı pozitivistlerin doğrulamacılık ilkesiyle önerdiği ölçüt, bilimsel bilgiyi ayırmada başarılı olduklarını iddia ederken, Popper bu ölçütün insanı doğruya değil yanlışa götüreceğini savunur. Popper'a göre, bilimde bir sınır belirlemek için yanlışlamacılık ilkesi gereklidir. Yanlışlamacılıkla hem bilimsel bilgiye ulaşılacak hem de tümevarım problemi çözülecektir. Popper' a göre, bilimsel bilgi ancak yanlışlar tespit edilerek elde edilir ve bu sayede evrensel bilgiye ulaşılır. Örneğin,“Tüm kuşlar uçar”diyen bir biyolog, her kuşu tek tek doğrulamaya gerek duymadan, uçmayan bir kuş örneği, mesela deve kuşu ile bu teorisi çürütülür. Bu noktada Popper, bilimsel bilginin sürekli sınanarak ve yanlışlanarak daha doğruya ulaşılması gerektiğini savunur. Popper, doğrulamacılık ilkesini tümevarımla özdeş görür ve tümevarımın olasılık bilgi taşıdığını, geleceğin geçmişe benzer olacağının kesin olmadığını ifade eder. Örneğin geçmişte işe yarayan bir egzersiz hareketinin gelecekte de işe yarayacağının garantisi yoktur. Sonuç olarak Popper, bilimsel yöntemin tümevarım değil, yanlışlamacılık ilkesine dayalı olması gerektiğini savunur ve tümdengelimsel yöntemi önerir. Ona göre bu yöntem benimsenerek, bilimde doğru ve geçerli sonuçlara ulaşmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
This study examines the inductive approach of Karl Raimund Popper, one of the important philosophers of the 20th century. Before moving on to Popper's views on induction, general information about induction is discussed in relation to Popper. In classical logic, induction was seen as a second-order form of reasoning and its validity was often questioned. Popper also sought solutions to problems regarding the validity of induction. Popper's main goal was to clarify the boundary between scientific knowledge and non-scientific knowledge. In line with this goal, the problem of delimitation arose. While the criterion proposed by logical positivists with the principle of verificationism claims to be successful in distinguishing scientific knowledge, Popper argues that this criterion will lead people to error rather than truth. According to Popper, the principle of falsificationism is necessary to determine a boundary in science. With falsificationism, both scientific knowledge will be achieved and the problem of induction will be solved. According to Popper, scientific knowledge can only be obtained by detecting errors and thus universal knowledge can be reached. For example, a biologist who says“All birds fly”will have his theory refuted with the example of a bird that does not fly, such as an ostrich, without needing to verify each bird individually. At this point, Popper argues that scientific knowledge should be continuously tested and falsified to reach more truth. Popper sees the principle of verificationism as identical to induction and states that induction carries probabilistic information and that it is not certain that the future will be similar to the past. For example, there is no guarantee that an exercise that worked in the past will work in the future. As a result, Popper argues that the scientific method should be based on the principle of falsificationism, not induction, and suggests the deductive method. According to him, by adopting this method, it is possible to reach correct and valid results in science.