Farklı darlık oranlarındaki stenoza sahip damarların kan akışının sayısal simülasyonu
Numerical simulation of blood flow in arteries with different degrees of stenosis
- Tez No: 943894
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEŞ ÇERMİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Canlılardaki damar sistemi vücudun her bir hücresine kan taşıyan karmaşık bir sistemdir. Bu çalışma damarlardaki kan akışının karmaşıklığının seviyesinin belirlenmesi klinik amaçlar için yön gösterici olabileceğini ispatlamaktır. Kan sağlıklı bir damarda laminar olarak akar. Fakat ani görülen daralma veya genişlemelerde damarlarda kan dolaşımı türbülanslı haline dönüşür. Bu ani görülen daralma veya genişlemelerdeki derece arttıkça türbülansın dereceside artar. Netice olarak örnek geometri üzerinde farklı daralmalar alınarak akış hızı, kayma gerilmeleri, türbülans değerleri karşılaştırılmıştır. Örnek geometri üzerinde yapılan çalışmada elde edilen veriler tıp dünyasının verileri ile karşılaştırıldığında benzerlik oranının yakın olduğu ispatlanmıştır. Akışkanın yani kanın yoğunluk, hız, akış modeli, geometri modeli gibi sınır değerlerinin bilinmesi tıp dünyasına yardımcı olacağı düşünülecektir.
Özet (Çeviri)
The vascular system in living things is a complex system that carries blood to every cell of the body. This study proves that determining the level of complexity of blood flow in vessels can be guiding for clinical purposes.Blood flows laminarly in a healthy vein. However, in case of sudden narrowing or widening, the blood circulation in the veins becomes turbulent. As the degree of these sudden contractions or expansions increases, the degree of turbulence also increases. As a result, different contractions were taken on the sample geometry and the flow velocity, shear stresses and turbulence values were compared.When the data obtained in the study conducted on the sample geometry was compared with the data of the medical world, it was proven that the similarity rate was close. It will be thought that knowing the limit values of the fluid, that is, blood, such as density, speed, flow model, geometry model, will be helpful to the medical world.