3-6 yaş çocuklarının dijital platformlarda izledikleri çocuk programlarının bakım verenler tarafından değerlendirilmesi
Parent's views on cartoons watched by 3-6 year old children on digital platforms
  1. Tez No: 944452
  2. Yazar: GAMZE AKBULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ŞEBNEM KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, 3–6 yaş arası çocukların dijital platformlar üzerinden izledikleri çocuk programlarının kalite kriterlerinin, bakım veren görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Araştırmanın odak noktasını, bakım verenlerin çocuk programlarının pedagojik niteliği, içerik uygunluğu ve gelişimsel katkıları konusundaki farkındalık düzeylerinin belirlenmesi oluşturmaktadır. Bu doğrultuda, çalışmada betimsel araştırma modeli kullanılmıştır. Çalışma İstanbul'da yaşayan 3-6 yaş arası çocuğu olan 400 bakım verenin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak demografik bilgi formu ile Çocuk Programlarını Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 26.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, t-testi, ANOVA testleri yapılmıştır. Araştırma bulguları, bakım verenlerin çocuk programlarına yönelik değerlendirmelerinde hem demografik değişkenlerin hem de medya rehberliği davranışlarının istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar oluşturduğunu göstermiştir. Genç, kadın ve daha düşük eğitim düzeyine sahip bakım verenlerin içerikleri daha olumlu değerlendirdiği, yaş ve eğitim düzeyi arttıkça daha eleştirel yaklaşım sergilendiği belirlenmiştir.“Model olma”alt boyutunda 3 yaş grubu çocuğa bakım verenler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmiş, bu grup çocuk programı içeriklerini daha az model alınabilir bulmuştur. Ayrıca, çocuk programlarını izlerken çocuğa eşlik etmeyen fakat çocuklarına sıkça soru soran bakım verenler, içerikleri daha anlaşılır ve gerekli bulmuş, bu durum aktif bilişsel katılımın fiziksel katılım kadar etkili olabileceğini ortaya koymuştur. Çocuğun cinsiyeti ve bakım verenin çalışma durumu gibi değişkenlere göre içerik değerlendirmelerinde anlamlı fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the quality criteria of children's programs watched by children aged 3-6 on digital platforms in line with caregiver opinions. The focus of the study is to determine the awareness levels of caregivers regarding the pedagogical quality, appropriateness of content and developmental contributions of children's programs. In this context, a descriptive research model was used in the study. The study was conducted with the participation of 400 caregivers of children aged 3-6 living in Istanbul. A demographic information form and the Children's Programs Evaluation Scale were used as data collection tools. The obtained data were analyzed using the SPSS 26.0 program. Descriptive statistics, t-tests and ANOVA tests were used in the analysis of the data. The research findings showed that both demographic variables and media guidance behaviors created statistically significant differences in caregiver evaluations of children's programs. It was determined that young, female and lower-educated caregivers evaluated the content more positively, and that a more critical approach was exhibited as age and education level increased. In the“Model”sub-dimension, a statistically significant difference was observed among caregivers of 3-year-old children, and this group found the content of children's programs less modelable. In addition, caregivers who did not accompany the child while watching children's programs but asked their children questions frequently found the content more understandable and necessary, which revealed that active cognitive participation can be as effective as physical participation. No significant difference was found in content evaluations according to variables such as the child's gender and the caregiver's employment status.