İç güvenlik yönetimi
Domestic security governing
- Tez No: 94713
- Danışmanlar: PROF.DR. OĞUZ ONARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Bu çalışmada, iç güvenlik yönetimiyle ilgili temel kavramlara ve iç güvenlik yönetim modellerine yüzeysel olarak değinilmiş, dünyadaki tekli ve ikili sistem uygulayan ülkeler kaynaklar ölçüsünde ayrıntılı incelenmeye çalışılmıştır. Bu genel bilgilerin ardından Türkiye'deki iç güvenlik yönetim sistemi belirli başlıklar altında incelenmiştir. Türkiye'de ikili sistemin uygulandığı, uygulamadan ve mevzuattan kaynaklanan sorunlarının olduğu vurgulandıktan sonra, çeşitli tarihlerde yapılmış araştırma raporlarmm ışığı altında mevcut yapının ıslahı ve yeniden yapılandırılması için çözüm yollan belirtilerek çalışma sonuçlandırılmıştır. Bu çalışmada amaç, insan haklan kavramının ve ihlallere karşı tepkilerin oldukça sık vurgulandığı günümüzde, bu konuyla doğrudan ilgili olan iç güvenlik kuruluşlannın yapılanması bakımından dünyada uygulanan sistemleri irdelemek, bu bilgiler ışığında Türk İç Güvenlik Kuruluşlannın ( polis - jandarma ) yönetiminde ve yapılanmasında, mevzuattan ve uygulamadan kaynaklanan sorunlan ortaya koyarak çözüm üretmektir. Bu bağlamda, iç güvenlik kuruluşlan polis ve jandarmanın öncelikle yasal mevzuattan kaynaklanan sorunlan giderilmeli, daha sonra uygulamadan kaynaklanan sorunlann giderilmesi için uzun vadeli personelin eğitimi çalışmalanna yönelinmelidir. Aynca, iç güvenlik hizmetlerinin etkin ve verimli bir biçimde yerine getirilebilmesi için mevcut uygulanan sistemin yerine geçecek alternatif yeni modeller üzerinde de durulmalıdır. 137
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, basic concepts and administration models which are related with Internal Security were touched superficially, the countries which have mono system and dual system were analysed deeply. After these general information The Internal Security System in Turkey were analysed under determined titles. Having insisted the validity of dual system in Turkey and the existence of problems caused by laws and practice, with the help of research reports prepared at different times, solutions were brought for the reform and reconstruction of the current system. The aim of this study is that; in our time when the reactions to the concept of human rights and violations is insisted very often, for the reconstruction of The Internal Security Organizations which are directly related with this subject, to scrutinize current systems around the world; with the help of this information to find solutions for the problems caused by laws and practice in the administration of Turkish Internal Security Organizations ( Police and Gendarme ). At this point, problems of The Internal Security Organizations caused by laws should be solved primarily and then for solving the problems caused by practice, long term personnel training should be done. On the other hand, to perform The Internal Security Services effectively, alternative models which might be replaced with the current system should also be taken into consideration. 138