Üniversite son sınıf öğrencilerinde çok yönlü kariyer tutumlarının incelenmesi
Examining protean career attidutes in senior university students
  1. Tez No: 951999
  2. Yazar: MUSTAFA RAHMAN ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİĞDEM MÜGE SİYEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite son sınıf öğrencilerinin çok yönlü kariyer tutumlarının; iş yerinde psikolojik esneklik, iş arama öz-yeterliği ve belirsizliğe tahammülsüzlük gibi bireysel özelliklerle nasıl ilişkili olduğunu incelemek ve bu ilişkide planlanmış rastlantılar becerilerinin aracılık rolünü değerlendirmektir. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'de bir devlet üniversitesinde öğrenim görmekte olan 530 son sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Araştırma modeli, yapısal eşitlik modellemesi (YEM) ile test edilmiştir. Analiz sonucunda, belirsizliğe tahammülsüzlük değişkeninin çok yönlü kariyer tutumları ile anlamlı bir ilişki göstermediği belirlenmiş ve modelden çıkarılmıştır. Öte yandan, iş arama öz-yeterliği ve iş yerinde psikolojik esneklik değişkenlerinin, planlanmış rastlantılar becerileri aracılığıyla çok yönlü kariyer tutumlarını anlamlı şekilde yordadığı ve bu ilişkide planlanmış rastlantılar becerilerinin kısmi aracı rol oynadığı saptanmıştır. Elde edilen bulgular, çok yönlü kariyer tutumları bağlamında tartışılmış ve üniversite öğrencilerinin kariyer gelişimini destekleyici uygulamalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine how senior university students' protean career attitudes are associated with individual characteristics such as workplace psychological flexibility, job search self-efficacy, and intolerance of uncertainty, and to evaluate the mediating role of planned happenstance skills in these relationships. The sample consisted of 530 final-year students enrolled at a public university in Türkiye. The research model was tested using structural equation modeling (SEM). The results indicated that intolerance of uncertainty was not significantly related to protean career attitudes and was therefore excluded from the model. In contrast, job search self-efficacy and workplace psychological flexibility significantly predicted protean career attitudes through planned happenstance skills, which were found to play a partial mediating role. The findings were discussed within the framework of protean career attitudes, and several suggestions were provided to support the career development of university students.