Genç erişkin iskemik inme hastalarında dolaşımdaki mikroRNA-29b ve mikroRNA-99b ekspresyon düzeylerinin prognostik rolü
The prognostic role of circulating microRNA-29n and microRNA-99n expression levels in young adult ischemic stroke patients
- Tez No: 954483
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR SÖĞÜT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Nöroloji, Emergency Medicine, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: İnme, özellikle 60 yaş üstü bireylerde en önemli ölüm ve sakatlık nedenlerinden biridir; ancak son yıllarda genç erişkinlerde de görülme sıklığı artmıştır. Bu durum, genç erişkin hastalarda damar hastalıklarına yol açan risk faktörlerinin daha yaygın hale gelmesiyle ilişkilidir. Yapılan araştırmalar, mikroRNA (miRNA) adı verilen küçük genetik moleküllerin inme gelişiminde rol oynadığını göstermiştir. Özellikle serum miRNA-29b ve miRNA-99b ekspresyon düzeylerinin genç erişkin hastalarda inmenin şiddetini belirlemede ve prognozu tahmin etmede potansiyel bir rolünün olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle, çalışmamızda acil serviste genç erişkin inme tanısı konulan hastalarda serum miRNA-29b ve miRNA-99b'nin ekspresyon düzeylerinin inme ciddiyetini belirlemede ve klinik karar verme süreçlerinde tanısal rolünün etkisi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 01 Aralık 2023 ve 28 Şubat 2024 tarihlerini kapsayan 3 aylık bir dönemde klinik bulgularla ve radyolojik görüntüleme yöntemleri ile akut iskemik inme tanısı konulan 18-50 yaş aralığında genç erişkin 35 hasta ve kontrol grubu olarak 15 sağlıklı gönüllü prospektif olarak dahil edildi. Acil servise akut iskemik inme kliniğinde başvuran hastaların anamnez, fizik muayene, laboratuvar ve görüntüleme yöntemlerinden yararlanılarak ilk başvuruda Ulusal Sağlık Enstitüsü İnme Skalası (NIHSS) skoru hesaplandı. NIHSS skoruna göre hastalar inme ciddiyeti hafif (≤4) ve orta-ağır (>5) olarak iki subgruba ayrıldı. Hastalardan ve sağlıklı kontrollerden 2'şer adet vakumlu jelli tüpe 5'er ml venöz kan alındı ve sonrasında serum miRNA-29b ve miRNA-99b düzeyleri kantitatif gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (RT-qPCR) kullanılarak değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmaya 22'si erkek (%62,9), 13'ü kadın (%37,1) olmak üzere toplam 35 hasta dahil edildi. Kontrol grubundaki 15 sağlıklı gönüllünün 10'u erkek (%66,7), 5'i kadın (%33,3) idi. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında hasta grubunda ortalama serum miRNA-29b düzeyi upregüle olmasına rağmen bu fark istatistiksel olarak anlamlı saptanmadı (7,30±5,90 vs. 5,40±6,70, p=0,271). Benzer şekilde, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında hastalarda ortalama serum miRNA-99b düzeyi istatistiksel olarak anlamlı olmamasına rağmen, upregüle olarak saptandı (4,70±6,40 vs. 5,60±3,30, p=0,824). Ek olarak, NIHSS skoruna göre inme ciddiyeti hafif ve orta-ağır olan gruplar arasında ortalama serum miRNA-29b ve miRNA-99b düzeyleri açısından anlamlı bir fark bulunmadı (p=0,792 ve p=0,097, sırasıyla). Ayrıca, NIHHS skorları ile miRNA-29b ve miRNA-99b düzeyleri arasında anlamlı korelasyon saptanmadı (rho = -0,103, p = 0.554 ve rho = -0,301, p = 0.079; sırasıyla). SONUÇ: Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, akut iskemik inme geçiren genç erişkin hastalarda miRNA-29b ve miRNA-99b ekspresyon düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı olmamasına rağmen artmıştır. Ayrıca, akut iskemik inme şiddetini belirlemede kullanılan NIHSS skalası ile her iki miRNA-29b ve miRNA-29b düzeyleri arasında anlamlı bir korelasyon bulunamamıştır. Bu nedenle, serebrovasküler hastalıkların patogenezinde bu miRNA'ların işlevsel önemlerinin tam olarak anlaşılabilmesi için daha geniş vaka sayılarına sahip randomize ve kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
AIM: Stroke is a leading cause of death and disability, particularly in individuals over 60, but its incidence has increased in recent years among young adults. This is associated with the growing prevalence of risk factors for vascular diseases in this patient group. Research has shown that small genetic molecules called microRNAs (miRNAs) play a role in stroke development. Specifically, serum expression levels of miRNA-29b and miRNA-99b are thought to have a potential role in determining stroke severity and predicting prognosis in young adult patients. Therefore, this study aims to investigate the diagnostic value of serum miRNA-29b and miRNA-99b expression levels in determining stroke severity and their impact on clinical decision-making processes in young adult patients diagnosed with stroke in the emergency department. MATERIALS AND METHODS: This prospective study included 35 young adult patients aged 18-50 who were diagnosed with acute ischemic stroke based on clinical findings and radiological imaging, as well as a control group of 15 healthy volunteers. The study was conducted over a 3-month period from December 1, 2023, to February 28, 2024. Upon admission to the emergency department, the National Institutes of Health Stroke Scale (NIHSS) score was calculated for patients with acute ischemic stroke based on their medical history, physical examination, laboratory results, and imaging studies. Patients were then divided into two subgroups according to their NIHSS scores: mild stroke severity (≤4) and moderate-to-severe stroke severity (>5). Two 5 ml venous blood samples were collected from each patient and healthy control using vacuum gel tubes. Serum miRNA-29b and miRNA-99b levels were subsequently evaluated using quantitative real-time polymerase chain reaction (RT-qPCR). RESULTS: The study included a total of 35 patients, consisting of 22 males (62.9%) and 13 females (37.1%). The control group of 15 healthy volunteers included 10 males (66.7%) and 5 females (33.3%).When compared to the control group, the mean serum miRNA-29b level was upregulated in the patient group, although this difference was not statistically significant (7.30±5.90 vs. 5.40±6.70, p=0.271). Similarly, the mean serum miRNA-99b level was also upregulated in patients compared to the control group, but this finding was not statistically significant (4.70±6.40 vs. 5.60±3.30, p=0.824). Additionally, no significant difference was found in the mean serum miRNA-29b and miRNA-99b levels between the mild and moderate-to-severe stroke severity groups, as defined by the NIHSS scores (p=0.792 and p=0.097, respectively). Furthermore, no significant correlation was detected between NIHSS scores and the levels of miRNA-29b and miRNA-99b (rho = -0.103, p=0.554 and rho = -0.301, p=0.079, respectively). CONCLUSION: Compared to the control group, miRNA-29b and miRNA-99b expression levels were decreased in young adult patients with acute ischemic stroke, although this increase was not statistically significant. Moreover, no significant correlation was found between the levels of either miRNA-29b or miRNA-99b and the NIHSS scale used to determine acute ischemic stroke severity. Therefore, larger-scale randomized and controlled studies are needed to fully understand the functional significance of these miRNAs in the pathogenesis of cerebrovascular diseases.