Çorum il özel idaresi asfalt plent tesisi karbon ayak izi hesaplanması
Corum Special Provincial administration asphalt plant facility carbon footprint calculation
  1. Tez No: 956995
  2. Yazar: SALİH BABAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERTAÇ SAMED SEYİTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, insan faaliyetlerinin çevresel etkilerini ölçmede kullanılan karbon ayak izi kavramını incelemektedir. Bu çalışma kapsamında, küresel ısınma ve iklim değişikliği, sera gazları, Türkiye'nin sera gazı emisyonları, sektörel bazda iklim değişikliği, karbon ayak izinin tanımı, karbon ayak izinin hesaplanma yöntemleri, temel bileşenleri ve azaltılmasına yönelik stratejiler ele alınmıştır. Ülkemizde ve dünyadaki karbon ayak izi karşılaştırmaları yapılmış olup sektörlere olan etkileri, asfalt plent tesisi, asfalt bitüm çeşitleri ve üretim süreçleri incelenmiştir. Ek olarak literatürdeki karbon ayak izi ile ilgili yapılmış çalışmalar ile diğer sektörlerde hesaplanan karbon ayak izi verileri belirtilmiştir. Bu çalışma ekseninde Çorum İl Özel İdare Asfalt Plent tesisi ele alınmış ve tesise ait son 3 yılın karbon ayak izi hesaplamaları gerçekleştirilmiştir. Karbon ayak izi hesaplamaları dört başlıkta (elektrik doğalgaz su ve ulaşım) incelenmiş olup gerekli veriler kurum yetkililerinden alınmıştır. 2023 yılı için ulaşım kaynaklı 0,2662 Gg CO2, elektrik kaynaklı 0,107 Gg CO2, doğalgaz kaynaklı 0,517 Gg CO2 ve su kaynaklı 0,000012 Gg CO2 olarak hesaplanmıştır. 2022 yılı için ulaşım kaynaklı 0,1525 Gg CO2, elektrik kaynaklı 0,006 Gg CO2, doğalgaz kaynaklı 0,348 Gg CO2 ve su kaynaklı 0,000008 Gg CO2 olarak hesaplanmış olup 2021 yılı için ise ulaşım kaynaklı 0,2045 Gg CO2, elektrik kaynaklı 0,089 Gg CO2, doğalgaz kaynaklı 0,319 Gg CO2 ve su kaynaklı 0,0000096 Gg CO2 olarak hesaplanmıştır. Hesaplanan veriler ile hesaplanan veriler literatürdeki veriler ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca karbon ayak izinin ulaşım, elektrik, doğalgaz ve su kaynaklı azaltılması ile ilgili tespitler ve öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the concept of the carbon footprint, which is used to measure the environmental impacts of human activities. Within the scope of the study, topics such as global warming and climate change, greenhouse gases, Turkey's greenhouse gas emissions, climate change by sector, the definition of carbon footprint, its calculation methods, main components, and strategies for its reduction are addressed. Comparisons of carbon footprints in Turkey and around the world have been made, and the impacts on different sectors, asphalt plant facilities, types of asphalt bitumen, and production processes have been analyzed. Additionally, studies from the literature on carbon footprints and carbon footprint data calculated in other sectors are presented. In line with this framework, the Çorum Provincial Administration Asphalt Plant Facility was selected as a case study, and the carbon footprints of the facility for the last three years were calculated. The carbon footprint calculations were categorized into four main components: electricity, natural gas, water, and transportation, with relevant data obtained from facility officials. For the year 2023, the carbon emissions were calculated as 0.2662 Gg CO₂ from transportation, 0.107 Gg CO₂ from electricity, 0.517 Gg CO₂ from natural gas, and 0.000012 Gg CO₂ from water use. For 2022, these figures were 0.1525 Gg CO₂, 0.006 Gg CO₂, 0.348 Gg CO₂, and 0.000008 Gg CO₂, respectively. In 2021, the values were 0.2045 Gg CO₂ (transportation), 0.089 Gg CO₂ (electricity), 0.319 Gg CO₂ (natural gas), and 0.0000096 Gg CO₂ (water). The calculated results were compared with data from the literature. Furthermore, assessments and recommendations for reducing the carbon footprint from transportation, electricity, natural gas, and water usage are provided.