Metaverse ortamlarında öğretim platformlarının sanal gerçeklik sistemleri aracılığıyla kullanımı: İlkeler, yöntemler, avantajlar ve dezavantajlar
Use of teaching platforms in metaverse environments through virtual reality systems: Principles, methods, advantages and disadvantages
  1. Tez No: 960252
  2. Yazar: PELİN ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı, metaverse ortamlarında sanal gerçeklik sistemleri aracılığıyla öğretim platformlarının nasıl kullanılabileceğini, bu platformların sunduğu olanakları, uygulanma yöntemlerini, öğretim ilkelerini, avantajlarını ve sınırlılıklarını ortaya koymaktır. Teknolojik gelişmelerin eğitim sistemlerini kökten değiştirdiği günümüzde, metaverse ve sanal gerçeklik destekli öğretim ortamları, bireyselleştirilmiş, deneyimsel ve etkileşimli öğrenme deneyimleri sunarak eğitimde dijital dönüşümün öncüsü olmaktadır. Çalışmada, Türkiye'de metaverse ve sanal gerçeklik teknolojileri üzerine çalışan, satışını gerçekleştiren veya üreten paydaşlar arasından uygun örnekleme yöntemiyle belirlenen 30 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen nitel veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiş, bulgular grafikler aracılığıyla sunulmuş ve yorumlanmıştır. Bulgulara göre, metaverse destekli öğretimin temel bileşenleri sanal gerçeklik gözlükleri, sensörler, yapay zekâ sistemleri ve holografik platformlardır. Bu ortamlar, proje tabanlı, deneyimsel ve bireyselleştirilmiş öğrenme modellerini desteklemekte, öğrencilere avatarlar yoluyla aktif katılım ve gerçek dünya deneyimlerini sanal ortamda yaşama fırsatı sunmaktadır. Metaverse destekli öğretim platformlarının sağladığı avantajlar arasında; öğretimde alternatif yöntemlerin kullanılması, materyal çeşitliliğin sağlanması, motivasyon ve kalıcı öğrenme artışı, katılım oranlarının gözlemlenebilmesi, fırsat eşitliği gibi unsurlar öne çıkmaktadır. Bununla birlikte, teknik altyapı eksiklikleri, yüksek donanım maliyetleri, güvenlik ve gizlilik riskleri, dikkat dağınıklığı, sosyalleşme zorlukları gibi önemli sınırlılıklar da tespit edilmiştir. Bu çalışma, metaverse destekli öğretim ortamlarının eğitimde dijital dönüşüme katkı sağlayan güçlü bir potansiyele sahip olduğunu göstermekte; gelecekte yapılacak araştırmalar için temel bir çerçeve sunulabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal how instructional platforms can be used in metaverse environments through virtual reality systems, the opportunities offered by these platforms, their implementation methods, teaching principles, advantages, and limitations. In today's world, where technological advancements are radically changing education systems, metaverse and virtual reality-supported instructional environments are pioneering the digital transformation in education by offering personalized, experiential, and interactive learning experiences. In this study, semi-structured interviews were conducted with 30 participants selected through a convenience sampling method from among stakeholders working on, selling, or producing metaverse and virtual reality technologies in Turkey. The obtained qualitative data was analyzed using content analysis, and the findings were presented and interpreted graphically. According to the findings, the core components of metaverse-supported instruction are virtual reality headsets, sensors, artificial intelligence systems, and holographic platforms. These environments support project-based, experiential, and individualized learning models, offering students the opportunity for active participation and real-world experiences in a virtual environment through avatars. Among the advantages provided by metaverse-supported instructional platforms are: Elements such as the use of alternative teaching methods, the provision of material diversity, increased motivation and lasting learning, the ability to observe participation rates, and equal opportunities are prominent. However, significant limitations such as technical infrastructure deficiencies, high hardware costs, security and privacy risks, distractions, and socialization difficulties have also been identified. This study demonstrates that metaverse-supported learning environments have strong potential to contribute to the digital transformation in education and is believed to provide a fundamental framework for future research.