Alevi-Bektaşi şiir geleneğinde millî değerler ve toplumsal bütünleşme
National values and social integration in the Alevi-Bektashi poetry tradition
- Tez No: 963057
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Hacı Bektaş Veli Araştırma ve Uygulama Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alevi Bektaşi Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Şiir, okuyucuda estetik duyguları uyandıran bir edebî türdür. Şairler, çekici bir dil ile mısraların arasında ahenkle söylemek istediklerini dile getirirler. Alevi-Bektaşi edebiyatında şiir, tasavvufi bir düşünce sistemi üzerine kurulmuştur. 13. yüzyıldan itibaren gelişim gösteren bu şiirlerin teması Allah sevgisi, Hz. Ali (as), insan sevgisi ve doğruluk gibi konular olmuştur. Çok eskiye dayanan enstrüman eşliğinde söz söyleme, Alevi-Bektaşi inancında folklorik yapıdan daha çok inancın bir parçası haline gelmiştir. Bu gelenekten gelen âşıklar/zâkirler kültürün yaşatılmasında ve gelecek nesillere aktarılmasında önemli rol oynarlar. Hünkâr Hacı Bektaş Veli'nin ve Alevi-Bektaşi ulularının açmış olduğu yolda, temeli insan sevgisi olan bu inanç, çeşitli dönemlerde baskı ve zulümlere maruz kalmıştır. Alevi-Bektaşi sazın ve sözün sultanları bu zulüm ve baskılara rağmen insan sevgisinden, barıştan, millî değerlerden yana olmuşlar; ikilikten, ayrımcılıktan uzak durmuşlardır. Şiirlerinde de bu konuları her yüzyılda bıkmadan usanmadan işlemeye, insanları birliğe, sevgiye, saygıya, barışa, millî değerlere ve toplumsal bütünleşmeye davet etmeye devam etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Poetry is a literary genre that arouses aesthetic feelings in the reader. Poets express what they want to say with an attractive language and harmony between the verses. Poetry in Alevi-Bektashi literature is based on a mystical system of thought. Developing from the 13th century onwards, the theme of these poems has been loving of God, Hz. Ali (as), love of humanity, and truthfulness. In the Alevi-Bektashi faith, the ancient practice of singing with instrumental accompaniment has become a part of the faith rather than a folkloric structure. The minstrels/zâkirs from this tradition play an important role in keeping the culture alive and passing it on to future generations. On the path opened by Hünkâr Hacı Bektaş Veli and Alevi-Bektashi elders, this faith, whose foundation is human love, has been subjected to oppression and persecution in various periods. Despite these persecutions and oppressions, Alevi-Bektashi sultans of saz and word have always been in favor of human love, peace and national values; they have stayed away from dualism and discrimination. In their poetry, they have continued to deal with these issues tirelessly in every century, inviting people to unity, love, respect, peace, national values and social integration.