Güçlendirici liderliğin bilgi yönetimi süreçlerine etkisinde otel yönetim sistemi kullanımının rolü
The role of the use of property management system in the effect of empowering leadership on knowledge management
- Tez No: 598118
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM TUNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Turizm, İşletme, Science and Technology, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bilgi temelli örgüt teorisine göre işletmelerin kabiliyetleri sahip oldukları kapalı bilgiye dayanmaktadır. Örgütlerin teknolojik gelişmeleri takip etmeleri ve sahip oldukları bilgiyi verimli çıktılara dönüştürebilmeleri yeni çevresel koşullara adaptasyonlarını artırmaktadır. Liderlerin örgüt çalışanlarına sağladıkları çalışma ortamı ve onlara yaklaşımları bilgi yönetimi süreçlerinin verimliliğini belirlemektedir. Bunu sağlayan liderlik tarzının güçlendirici liderlik olduğu düşünülmüştür. Bu çalışmada güçlendirici liderin takipçilerinin örgüt içerisinde bilgi oluşturma, paylaşma ve elde edilen verilerin süreçlere veya problemlere uygulama davranışlarına etkisi ve otel yönetim sistemi kullanımının bu ilişkideki aracılık etkisinin ampirik incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında Türkiye'de çalışan sayısına göre oranlı tabakalandırma ile rastgele belirlenen 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinde çalışan önbüro ve satış/pazarlama bölümü çalışanları ile yöneticilerden anket yöntemi ile veriler elde edilmiştir. Elde edilen veriler kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modellemesi (KEKK-YEM) kullanılarak SmartPLS 3 programında ölçüm modeli ve yapısal model değerlendirildikten sonra önyükleme prosedürü ile hipotezler test edilmiştir. Ölçüm modeli sonuçlarına göre araştırmanın modelinde yer alan gizil değişkenler için iç geçerliliğin, yakınsak geçerliliğin ve ayırt edici geçerliliğin sağlandığı görülmüştür. Yapısal modelde ise değişkenler arasında çoklu bağlantı probleminin olmadığı, tahmin doğruluklarının (R2), tahmin uyumluluklarının (Q2) ve etki değerlerinin (f2) yeterli düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla hipotez testleri %95 anlamlılık seviyesinde 5000 yeniden örnekleme ile t değerleri hesaplanarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre güçlendirici liderlik davranışının bilgi yönetim süreçlerinin tümünün üzerinde anlamlı etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında güçlendirici liderlik yaklaşımının, takipçilerinin bilgi oluşturma, paylaşımı ve uygulama davranışlarına etkisine otel yönetim sistemi kullanımının kısmen tamamlayıcı aracılık ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to knowledge-based organization theory, the capabilities of enterprises are based on their tacit knowledge. Organizations should follow technological developments and transform correctly tacit knowledge to the outputs to adapt to new environmental conditions. The working environment provided by the leaders to the employees of the organization and their approaches determine the efficiency of the information management processes. It is thought that empowering leaders might provide this. In this study, it is aimed to empirically examine the effect of the empowering leader on the followers information creating, sharing and applying to business processes or problems behaviors and mediation effect of the use of hotel management system in this relationship. Data was obtained using structured questionnaire from employees which working in the front office, sales/marketing departments and management of 4 and 5 star hotel business in Turkey which are identified randomly with proportional stratification by their employee portions. The data were evaluated by using the partial least squares structural equation modeling (PLS-SEM). According to the results of the measurement model, it was found that the internal validity, convergent validity and discriminant validity were provided for the latent variables in the research model. In the structural model, it was found that there is no multicollinearity problem between the variables, and the predictive accuracy (R2), predictive compatibility (Q2) and effect values (f2) were sufficient. Therefore, the hypothesis tests were performed at 95% significance level with t values calculated by 5000 resampling. According to the findings of the study, empowering leadership behavior has a significant effect on all knowledge management processes. It was also found that the use of hotel management system was partially complementary to the impact of the empowering leader on followers information creation, sharing and application behavior.