Some properties of ionomer membranes from methyl methacrylate -CO- methacrylic acid
  1. Tez No: 9650
  2. Yazar: AMEEN BDAİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET METİL METAKRİLAT-METAKRİLİK ASİT KOPOLİ MERİ NDEN ELDE EDİLEN İYONOMER MEÎ1BRA1MLAR1NIN ÖZELLİKLERİ BDAIR, Ameen Fen ve Edebiyat Fakültesi, Kimya Bölümü Yüksek Lisans Tezi Tez Danışmanı : Prof. Dr. Leyla ARAŞ Haziran, 1990, 62 sayfa Bu çalışmada Metil Metakrilat Metakrilik Asit + + kopalimeri ve bu kopalimerden elde edilen X5 lik Ma, Cs, 2+ 2+ 3+ Zn, Ba ve Al iyonomerlerinin NaCi, üre ve kreatinin geçirgenlikleri ölçüldü. Geçirgenlik katsayısını etkileyen en önemli faktör katyonun iyonik potansiyeli idi görüldü. Katyon iyonik potansiyeli literatürde iyonik yükün iyon büyüklüğüne oranı olarak verilmektedir. Örneklerin çekme özellikleri Instron ile yapıldı ve Young Modülündeki değişmeler kopolimerdeki iyon gruplarının, kopalimer matrisindeki dağılımına bağlı olduğu gözlendi « Taramalı Electron Mikroskop sonuçları da yukarı deki bulguları desteklemektedir. Bütün deneyler oda sıcaklığında yapıldı. Anahtar sözcükler : Iyonomerler, Membranl, Geçirgenlik, Gerilme özellikleri, Metil Metakrilat-Metakrilik Asit Kopolimeri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SOME PROPERTIES OF IONOMER MEMBRANES FROM METHYL METHACR YL ATE-CO-METH ACRYLIC ACID BDAIR, Ameen Faculty of Arts and Sciences, Department of Chemistry M Sc. Thesis Supervisor : Prof. Dr. Leyla ARAS June, 1990, 62 pages Several membranes prepared from methyl methacrylate- co- methacryl ic acid and its 5"i neutralised 1+ 1+ 2+ 2+ 3+ Ma, Cs, Zn*~, Ba and Al* ionomers nere tested for their NaCl, Urea and Creatinine permeability «The most important property that affects the permeability coefficient was the ionic potential of the cation, in the literature, cation ionic potential is given as the ratio of ionic charge to its size. Tensile properties of the above samples nere also tested by Instron and variations in the Young's Moduli were based on the effect of type of aggregates produced by the cations in the matrix of the copolymer. Scanning Electron (SEM) micrographs also confirmed above dicussions. All experiments were carried out at room temperature. Keywords : Ionomers, Membranes, Permeability, Tensile Properties, Methyl Methacrylate-co-Methacrylic Acid.