Hiyerarşik kredibilite modelinde prim fiyatlama
Premium pricing in hierarchial credibility
- Tez No: 966042
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL EBEGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Dünyada her insan farklı riskler ile karşılaşabilmektedir. Bu risklere sigorta şirketleri portföyleri için en uygun primi belirlemelidir. Portföy büyüdükçe, heterojen yapının artmasından dolayı adil prim fiyatlandırma yapmak zorlaşır. Bu nedenle bazı risklere fazla prim uygulanırken bazı risklere az prim uygulanabilmektedir. Bu durumda sigorta şirketlerinin primler için farklı risk grupları arasındaki dengeyi korumaları kısacası iyi ve kötü sigortalı ayrımı yapması gerekmektedir. Bu durumda en iyi primin belirlenebilmesi için tecrübeye dayalı fiyatlandırma tekniklerinden biri olan kredibilite teorisi geliştirilmiştir. Bu çalışmada sigorta verilerinin genel olarak hiyerarşik yapıda olmasından dolayı Jewell'in hiyerarşik kredibilite modelinden yararlanılmıştır ve analiz sonucunda hem poliçe sahibi hem de sigorta şirketi için daha doğru, güvenilir ve adil prim tahminleri elde etmek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, hiyerarşik kredibilite modelinin kullanım aşamaları ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Daha sonra bu bilgiler gerçek düyaveri uygulamaları ile desteklenmiştir. Araştırma da kullanılan veri seti Türkiye Sigorta Birliği Motorlu Taşıtlar Sigorta İstatistiği Trafik veri tabanından alınmıştır. Elde edilen veriler sonucunda hiyerarşik kredibilite modeli için araç türleri vasıta türlerine göre (Ticari Araçlar, Otomobil ve Motosiklet) ayrılarak her biri için Z kredibilite faktörü hesaplanıp prim tahmini yapılmış ve sonuçlar yorumlanmıştır. Ayrıca bu çalışmanın amacına uygun olarak actuar ve actuaRE paketleri yardımıyla hiyerarşik kredibilite modeliyle prim modellemesinin nasıl yapılacağı farklı gerçek dünya verileri üzerinden yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Every person in the world can face different risks. Insurance companies must determine the most appropriate premium for their portfolios for these risks. As the portfolio grows, it becomes difficult to make fair premium pricing due to the increase in heterogeneous structure. Therefore, while high premiums are applied to some risks, low premiums can be applied to others. In this case, insurance companies need to maintain the balance between different risk groups for premiums, in short, to distinguish between good and bad insured. In this case, credibility theory, one of the pricing techniques based on experience, has been developed to determine the best premium. In this study, Jewell's hierarchical credibility model was used due to the general hierarchical structure of insurance data, and as a result of the analysis, it was aimed to obtain more accurate, reliable and fair premium estimates for both the policyholder and the insurance company. For this purpose, the stages of using the hierarchical credibility model were explained in detail. Later, this information was supported with real-world data applications. The data set used in the research was taken from the Turkish Insurance Association Motor Vehicles Insurance Statistics Traffic database. As a result of the obtained data, vehicle types were separated according to vehicle types (Commercial Vehicles, Cars and Motorcycles) for the hierarchical credibility model, Z credibility factor was calculated for each, premium estimate was made and the results were interpreted. In addition, in accordance with the purpose of this study, how to do premium modeling with the hierarchical credibility model with the help of actuar and actuaRE packages was done on different real world data.