Müzik öğretmen adaylarının kişilik özellikleri ile öz düzenlemeli öğrenme becerilerinin farklı değişkenlere göre incelenmesi
Examination of personality traits and self-regulated learning skills of music teacher candidates according to different variables
- Tez No: 967125
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR BAKIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın amacı müzik öğretmenliği bölümü öğrencilerinin kişilik özelliklerinin öz düzenlemeli öğrenme becerilerine etkisinin çeşitli değişkenler açısından incelemektir. Araştırmanın evren ve örneklemini 2023-2024 yılında, Karadeniz Bölgesi'nde yer alan dört devlet üniversitesinin (Trabzon Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi) güzel sanatlar eğitimi anabilim dalı müzik eğitimi bilim dalında öğrenim gören müzik öğretmeni adayları oluşturmaktadır. Çalışma, 1., 2., 3. ve 4. sınıf düzeylerinde öğrenim gören toplam 173 öğrenci ile sınırlandırılmıştır. Araştırma sürecinde veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen demografik bilgi formu, Özmenteş tarafından geliştirilen“Çalgı Çalışma Sürecinde Öz düzenlemeli Öğrenme Ölçeği”ve Benet-Martinez ve John tarafından geliştirilmiş olup Alkan tarafından Türkçe uyarlaması yapılan“Beş Faktör Kişilik Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analiz sürecinde SPSS paket programının son sürümü kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarının, bireysel öğrenme farklılıklarının anlaşılmasına katkı sunacağı ve öğretim süreçlerinin daha etkili şekilde yapılandırılmasına yardımcı olacağını düşündürtmektedir. Müzik öğretmeni adayları üzerinde özdüzenleme becerileri ile kişilik özelliklerinin farklı değişkenlere göre anlamlı farklıları olduğı saptanmıştır. Kişilik özelliklerinde; sorumluluk, deneyime açıklık, uyumluluk ve dışa dönüklük alanlarında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Duygusal dengesizlik alt başlığı dışında olumlu yönde negatif farklılıklar saptanmıştır. Araştırmanın sonucunda bireysel farklılıkların özdüzenleme becerilerine ve kişilik özelliklerine olan etkileri belirlenmiş ve bu bağlamda önerilerde bulunulmuştur. Yapılan çalışmanın farklı bölgelerde, öğrenim kademelerinde ve farklı regresyon örnekleri ile gerçekleştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of personality traits on self-regulated learning skills among students in music teacher education programs, considering various variables. The population and sample of the study consist of prospective music teachers enrolled in the Department of Music Education, within the Fine Arts Education programs of four public universities located in the Black Sea Region (Trabzon University, Giresun University, Ondokuz Mayıs University, and Bolu Abant Izzet Baysal University) during the 2023–2024 academic year. The study is limited to a total of 173 students from first to fourth year levels. As data collection tools, a demographic information form developed by the researcher, the“Self-Regulated Learning Scale in Instrumental Practice”developed by Özmenteş, and the“Big Five Personality Inventory”originally developed by Benet-Martinez and John and adapted into Turkish by Alkan were employed. Data analysis was conducted using the latest version of the SPSS statistical software package. The findings of the study are expected to contribute to the understanding of individual learning differences and assist in the effective structuring of instructional processes. The results revealed that self-regulated learning skills and personality traits of prospective music teachers differed significantly based on various variables. Statistically significant positive correlations were found between self-regulated learning and the personality traits of conscientiousness, openness to experience, agreeableness, and extraversion. In contrast, a significant negative relationship was observed in the dimension of emotional instability. In conclusion, the study identified the effects of individual differences on both self-regulated learning skills and personality traits. Based on these results, several recommendations have been made. It is suggested that similar research be conducted in different regions, across various educational levels, and using diverse regression models to enrich the findings.