Eğitim yönetimi üzerine yapılan çalışmaların bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of studies on educational administration
- Tez No: 971622
- Danışmanlar: PROF. DR. ESEF HAKAN TOYTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Eğitim Yönetimi alanında 2019-2024 tarihleri arasında yapılan çalışmalar özelinde, alanın evrimi ve yapılan çalışmaların haritasını çıkartmak hedeflenmiştir. Eğitim Yönetimine ilişkin Scopus veri tabanında halihazırda bulunan yazının bibliyometrik analiz kullanılarak sistemli bir özetinin ilgililerin dikkatine sunulması, alanla ilgili çalışma eğilimlerinin ve boşluklarının tespiti amaçlanmıştır. Analiz birimi olarak Scopus veri tabanında taranan ve 2019-2024 yılları arasında yayınlanmış ve kriterlere uyan çalışmaların bibliyometrik verileri baz alınmıştır. Eğitim Yönetimi alanıyla ilgili kriterlere uyan 210 çalışmanın yayın yıllarına göre dağılımına bakıldığında, en fazla çalışma yayını 2023 yılında olmuştur. Eserlerin bağlı oldukları kurumlara baktığımızda en fazla yayını 15 makale ile Yakın Doğu Üniversitesi ile Anadolu Üniversitesi ' nin yaptığını görmekteyiz. En fazla eser veren isimlerin Fahriye Altınay , Gökmen Dağlı ve Zehra Altınay olduğunu görmekteyiz. Yayınlarda en sık kullanılan anahtar sözcüklere bakıldığında 17 tekrar ile Distance Education (uzaktan eğitim), 17 tekrar ile Higher Education (yüksek öğrenim), 12 tekrar ile Covid-19 ifadeleri başı çekmektedir. Alana katkı sağlamak isteyen araştırmacılar Türkiye özelinde yaptığımız çalışmaya başka ülkeleri de dahil ederek alanın daha geniş resmini gözler önüne serebilirler. 210 eser ile yaptığımız bu çalışmayı, daha fazla eser ele alarak genişletebilirler.
Özet (Çeviri)
This study aims to map the evolution of the field and the studies conducted in the field of Educational Administration between 2019 and 2024. The aim is to present a systematic summary of the literature on Educational Administration currently available in the Scopus database using bibliometric analysis, and to identify research trends and gaps in the field. The unit of analysis is bibliometric data from studies scanned in the Scopus database, published between 2019 and 2024, and meeting the criteria. When we look at the distribution of the 210 studies that meet the criteria in the field of Educational Administration by publication year, the highest number of publications occurred in 2023. When we look at the institutions to which the studies are affiliated, we see that Near East University and Anadolu University have published the most articles, with 15 each. The authors with the most publications are Fahriye Altınay, Gökmen Dağlı, and Zehra Altınay. When we look at the most frequently used keywords in publications, the most frequently used terms are Distance Education (17 times), Higher Education (17 times), and Covid-19 (12 times). Researchers who want to contribute to the field can include other countries in our study specific to Turkey to provide a broader picture of the field. This study, which includes 210 works, can be expanded by examining more works.