Yapay zeka kullanma niyeti ve çalışanların çeviklik performansı üzerine bir araştırma
A study on the intention to use artificial intelligence and employees' agility performance
  1. Tez No: 984660
  2. Yazar: ZELİHA HACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜŞRA MÜCELDİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Dijital dönüşümün hızla ilerlemesiyle birlikte yapay zeka teknolojileri günümüzde iş dünyasında önemli bir yer edinmiştir. Bu dijital dönüşüm sadece organizasyonları değil, aynı zamanda bireyleri de etkilemektedir. Bireylerin bu dijital dönüşümü benimseme ve kullanma niyetleri değişkenlik göstermektedir. Bu çalışma, bireylerin yapay zeka teknolojileri kullanma niyetlerinin bireylerin çeviklik performansları üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çeviklik, hızla değişen talepleri karşılama, taleplere uyum sağlama, karar alma ve etkili çözüm stratejileri üretme becerilerini kapsamaktadır. Aynı zamanda çalışanların yapay zeka teknolojilerine yönelik fırsat ve engel değerlendirmelerinin, yapay zeka teknolojilerini kullanma niyeti ve bireylerin çeviklik performansı üzerindeki etkisi de araştırılacaktır. Fırsat değişkeni bireyleri motive edici, pozitif yönde etkileyen etmenleri temsil ederken, engel değişkeni bireylerin iş hayatındaki performanslarını, verimliliklerini negatif yönde etkileyen etmenleri temsil etmektedir. Bu kapsamda, araştırma literatürdeki boşluğu doldurmak amacıyla çalışanların yapay zeka ve akıllı teknolojilere yönelik algılarının kullanım niyeti ve bireysel çeviklik (proaktivite) ile nasıl bir ilişki içinde olduğunu ortaya koymaya odaklanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesi için farklı sektörlerde çalışan 205 beyaz yakalı çalışana anket yapılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi analiz etmek için yapısal eşitlik modellemesi kullanılmıştır. İlk olarak, ölçüm modelinin uygunluğunu kontrol etmek için doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır, ardından varsayılan doğrudan etkileri incelemek için yol analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda; fırsat değerlendirmesinin hem kullanım niyeti hem de çeviklik üzerinde anlamlı ve pozitif ilişki olduğu görülmüştür. Aynı zamanda, kullanım niyeti ile çeviklik arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu görülmüştür. Engel değerlendirmesinin ise kullanım niyeti ve çeviklik üzerindeki etkisinin anlamlı olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rapid advancement of digital transformation, artificial intelligence technologies have gained an important place in the business world today. This digital transformation affects not only organizations but also individuals. Individuals' intentions to adopt and use this digital transformation vary. This study aims to examine the impact of individuals' intentions to use artificial intelligence technologies on their agility performance. Agility covers the skills of meeting rapidly changing demands, adapting to demands, making decisions, and producing effective solution strategies. At the same time, the impact of employees' challenge and hindrance assessments of artificial intelligence technologies on their intention to use artificial intelligence technologies and individuals' agility performance will also be investigated. While the challenge variable represents the factors that motivate and positively affect individuals, the hindrance variable represents the factors that negatively affect individuals' performance and productivity in business life. In this context, the study focused on exploring how employees' perceptions of AI and smart technologies relate to intention to use and individual agility (proactivity). A survey was conducted with 205 white-collar employees working in various sectors to examine the relationship between the variables. Structural equation modeling was used to analyze the relationship between the variables. First, confirmatory factor analysis was conducted to verify the adequacy of the measurement model, followed by path analysis to examine the hypothesized direct effects. The results showed that challenge assessment had a significant and positive relationship with both intention to use and agility. A significant and positive relationship was also found between intention to use and agility. However, the effect of obstacle assessment on intention to use and agility was found to be insignificant.