Pıchıa kudrıavzevıı jd2 postbiyotiğinden gümüş nanopartiküllerin sentezi ve biyolojik aktiviteleri
Synthesis of silver nanoparticles from pichia kudriavzevii jd2 postbiotic and their biological activities
- Tez No: 985096
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRANUR YÜKSEKDAĞ, DOÇ. DR. EBRU BEYZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, çevre dostu bir yaklaşım olan yeşil sentez metodu kullanılarak Pichia kudriavzevii JD2 maya suşunun postbiyotiği aracılığıyla gümüş nanopartiküllerin (AgNP) sentezi gerçekleştirilmiş ve optimum sentez koşulları (3 mM AgNO3, 37°C, 6 saat, pH 7 ve 1:1) belirlenmiştir. Ayrıca, UV-vis spektrofotometrede 450 nm dalga boyunda karakteristik gümüş piki gözlemlenmiştir. Sentezlenen AgNPJD2'ler, morfolojik ve yapısal özelliklerinin belirlenmesi amacıyla SEM-EDX, XRD, FTIR, DLS ve Zeta Potansiyeli analizleriyle karakterize edilmiştir. SEM analizleri sonucunda 48,3±2 nm boyutunda ve küresel morfolojiye sahip AgNPJD2'ler sentezlenmiştir. Ayrıca, besiyerine %3 oranında sükroz ilavesiyle elde edilen AgNPJD2/sükroz örneklerinin partikül boyutunda azalma (27,3±2,0 nm) gözlemlenmiştir. Farklı konsantrasyonlarında (12,5, 25, 50 ve 100 µg/mL) AgNPJD2'lerin antibakteriyel aktivitesi, mikrodilüsyon ve kuyu difüzyon yöntemleriyle Escherichia coli ATCC 11229, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Staphylococcus aureus ATCC 25923 ve Staphylococcus epidermidis ATCC 35984 olmak üzere dört farklı patojen mikroorganizma üzerinde incelenmiştir. 100 µg/mL konsantrasyondaki AgNPJD2'lerin en yüksek inhibisyon zon çapı, 5,0 ± 0,5 mm olarak S. aureus ATCC 25923 suşunda belirlenmiştir. AgNPJD2/sükroz'ların ise S. aureus'taki en yüksek inhibisyon zonu 6,8± 0,25 mm olarak ölçülmüştür. AgNPJD2'lerin antioksidan potansiyeli ise DPPH radikal süpürücü aktivite, hidroksil radikalleri süpürücü aktivitesi, süperoksit anyonu süpürücü aktivitesi ve total antioksidan kapasite analizi olmak üzere dört farklı yöntemle değerlendirilmiştir. Ek olarak, AgNPJD2'lerin E. coli ATCC 11229, P. aeruginosa ATCC 27853 ve S. aureus ATCC 25923'e karşı antibiyofilm aktivitesi kristal viyole metodu kullanılarak araştırılmıştır. Buna göre, en yüksek biyofilm inhibisyonu P. aeruginosa'da %68 ile AgNPJD2/sükroz'un 12,5 ve 25 µg/mL konsantrasyonlarında gözlenmiştir. Son olarak, AgNPJD2'lerin antidiyabetik aktivitesi, pozitif kontrol olarak kullanılan akarboza karşı kıyaslanmıştır. AgNPJD2'lerin tüm konsantrasyonlarına kıyasla akarbozun daha yüksek antidiyabetik aktiviteye sahip olduğu bulunmuştur. 12,5 µg/mL'de AgNPJD2'lerin %48, AgNPJD2/sükroz'ların ise %50 inhibisyon sağladığı belirlenmiştir. Bu tez çalışması, yeşil sentez yöntemiyle elde edilen AgNP'lerin, geniş bir biyolojik potansiyele sahip olduğunu göstermektedir; özellikle AgNPJD2/sükroz'un partikül boyutunu küçülterek biyofilm inhibisyonunu artırması, bu NP'lerin biyoteknolojik uygulamalar için önemli bir aday olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, silver nanoparticles (AgNPs) were synthesized through the postbiotic of Pichia kudriavzevii JD2 strain using an eco-friendly green synthesis method, and the optimum synthesis conditions (3 mM AgNO₃, 6 h, 37°C, pH 7, and 1:1) were determined. Furthermore, a characteristic silver peak was observed at 450 nm in the UV-Vis spectrophotometer. The synthesized AgNPJD2 were characterized by SEM-EDX, XRD, FTIR, DLS, and zeta potential analyses to determine their morphological and structural properties. SEM analysis revealed that the AgNPJD2 had a spherical morphology with a particle size of 48.3 ± 2 nm. In addition, the AgNPJD2/sucrose samples obtained by supplementing the culture medium with 3% sucrose exhibited a reduction in particle size (27.3 ± 2.0 nm). The antibacterial activity of AgNPJD2 at different concentrations (12.5, 25, 50, and 100 µg/mL) was evaluated against four pathogenic microorganisms (Escherichia coli ATCC 11229, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Staphylococcus aureus ATCC 25923, and Staphylococcus epidermidis ATCC 35984) using microdilution and well diffusion methods. At 100 µg/mL, The highest inhibition zone diameter of AgNPJD2 was determined as 5.0 ± 0.5 mm against the S. aureus ATCC 25923 strain. The highest inhibition zone of AgNPJD2/sucrose against S. aureus was measured as 6.8 ± 0.25 mm. The antioxidant potential of AgNPJD2 was assessed using four different methods: DPPH radical scavenging activity, hydroxyl radical scavenging activity, superoxide anion scavenging activity, and total antioxidant capacity analysis. In addition, the antibiofilm activity of AgNPJD2 against E. coli ATCC 11229, P. aeruginosa ATCC 27853, and S. aureus ATCC 25923 were investigated using the crystal violet method. Accordingly, the highest biofilm inhibition was observed in P. aeruginosa at a rate of 68% with AgNPJD2/sucrose at concentrations of 12.5 and 25 µg/mL. Finally, the antidiabetic activity of AgNPJD2 was compared with acarbose, which was used as a positive control. Acarbose showed higher antidiabetic activity compared to all tested concentrations of AgNPJD2. It was determined that AgNPJD2 provided 48% inhibition at 12.5 µg/mL, while AgNPJD2/sucrose provided 50% inhibition. This thesis demonstrates that AgNPs synthesized via a green method possess broad biological potential; in particular, the ability of AgNPJD2/sucrose to reduce particle size and enhance biofilm inhibition highlights these nanoparticles as promising candidates for biomedical applications.