Erken çocukluk döneminde görme engelli çocukların eğitsel değerlendirme süreçlerinin incelenmesi
Examination of educational assessment processes for visually impaired children in early childhood
- Tez No: 989220
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görme Engellilerin Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın genel amacı görme engelli çocukların erken çocukluk dönemindeki eğitsel değerlendirme süreçlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Görme engelli bireylerin eğitiminde, erken tanı ve müdahale süreçlerinin önemi vurgulanmış; bireyselleştirilmiş eğitim programlarının gerekliliği ortaya konmuştur. Araştırma, Antalya ilindeki Rehberlik Araştırma Merkezlerinde görev yapan 11 özel eğitim ve rehber öğretmen ile gerçekleştirilen nitel görüşmeler yoluyla gerçekleştirilmiştir. Bulgular, değerlendirme süreçlerinde karşılaşılan temel sorunları beş ana tema altında toplamaktadır: materyal ve kaynak eksikliği, personel ve eğitim eksikliği, değerlendirme süreci sorunları, aile katılımı ve bilgilendirme eksikliği, sistemsel ve kurumsal sorunlar. Katılımcılar, erken çocukluk dönemine uygun eğitim materyallerinin yetersizliğinden, hizmet içi eğitimlerin eksikliğinden ve değerlendirme yöntemlerinin standart olmamasından bahsetmişlerdir. Ayrıca, ailelerin süreçlere yeterince dahil edilmediği ve bilgilendirilmediği tespit edilmiştir. Araştırma, bu sorunların çözümüne yönelik öneriler sunarak, görme engelli çocukların eğitim süreçlerinin etkinliğini artırmayı hedeflemektedir. Öneriler arasında, özel eğitim materyallerinin geliştirilmesi, RAM personeline yönelik hizmet içi eğitimlerin artırılması, değerlendirme yöntemlerinin standartlaştırılması ve aile danışmanlığı hizmetlerinin güçlendirilmesi yer almaktadır. Bu bulgular, erken çocukluk dönemi eğitiminin iyileştirilmesine yönelik politika geliştirenler için önemli veriler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The general aim of this study is to investigate the educational assessment processes of visually impaired children during early childhood. The importance of early diagnosis and intervention processes in the education of visually impaired individuals has been emphasized, highlighting the necessity for individualized education programs. The research was conducted through qualitative interviews with 11 special education and guidance teachers working in Guidance and Research Centers in Antalya. The findings consolidate the key issues encountered in assessment processes under five main themes: material and resource deficiencies, personnel and training inadequacies, evaluation process challenges, family participation and information deficiencies, and systemic and institutional problems. Participants noted the inadequacy of educational materials suitable for the early childhood period, the lack of in-service training, and the absence of standardized assessment methods. Additionally, it was found that families were not sufficiently involved in or informed about the processes. The study aims to provide recommendations for addressing these issues, thereby enhancing the effectiveness of educational processes for visually impaired children. Suggestions include the development of specialized educational materials, increasing in- service training for Guidance and Research Center personnel, standardizing assessment methods, and strengthening family counseling services. These findings provide significant data for policymakers focused on improving early childhood education.