Madde bağımlılığı alanında hizmet sağlayan uzmanların perspektifinden bağımlıların yaşadıkları sosyal dışlanma deneyimleri: Bir fenomenoloji araştırması
Social exclusion experiences of individuals with substance use disorder from the perspectives of professionals providing services in the field of addiction: A phenomenological study
  1. Tez No: 992024
  2. Yazar: BAYBARS KAAN YEŞİLIRMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ARPAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sosyal Hizmet, Labour Economics and Industrial Relations, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, madde bağımlılığıyla mücadele eden bireylerin, sosyal dışlanma deneyimlerini alanda hizmet veren uzmanların bakış açısıyla derinlemesine anlaşılmasını amaçlamaktadır. Nitel araştırma yönteminin benimsendiği çalışmada, fenomenolojik desen tercih edilmiştir. Araştırma verileri, İstanbul, Muğla, Denizli, Amasya ve Balıkesir illerinde görev yapan sosyal hizmet uzmanı, klinik psikolog ve halkla ilişkiler uzmanlarıyla gerçekleştirilen derinlemesine bireysel görüşmeler vasıtasıyla toplanmıştır. Görüşmeler imkanlar dahilinde yüz yüze ve çevrim içi imkanlar dahilinde gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda, madde bağımlısı bireylerin, sıklıkla damgalanma, dışlanma ve ötekileştirme süreçlerine maruz kaldıkları; bu süreçlerin hem tedaviye erişimi hem de toplumsal uyumlarını olumsuz yönde etkilediği bulgulanmıştır. Katılımcılar, sosyal dışlanmanın sadece bireysel değil, yapısal ve kültürel düzeyde de yeniden üretilebilir dinamik bir olgu olduğunu desteklemişlerdir. Bu araştırma, sosyal dışlanmanın bağımlılık döngüsünü pekiştiren bir unsur olduğunu ve mevcut sistemde bağımlı bireylere yönelik bütüncül destek modellerinin eksik kaldığı noktaları ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, bağımlı bireylerin toplumsal hayata yeniden entegrasyonunu güçlendirecek sosyal politika ve uygulamalara ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide an in-depth understanding of the experiences of social exclusion among individuals struggling with substance abuse, as perceived by professionals working in the field. A qualitative research method was adopted, with a phenomenological design being preferred. Research data were collected through in-depth individual interviews with social service specialists, clinical psychologists, and public relations specialists working in Istanbul, Muğla, Denizli, Amasya, and Balıkesir provinces. Interviews were conducted face-to-face and online, as circumstances permitted. The analysis revealed that substance-dependent individuals are frequently exposed to processes of stigmatization, exclusion, and othering; these processes negatively affect both their access to treatment and their social integration. Participants supported the view that social exclusion is a dynamic phenomenon that can be reproduced not only at the individual level but also at the structural and cultural levels. This research reveals that social exclusion is a factor that reinforces the cycle of addiction and highlights the shortcomings of the current system in providing comprehensive support models for individuals with addiction. Based on the findings, recommendations were made regarding social policies and practices that would strengthen the reintegration of individuals with addiction into social life.