Suzuki temelli keman eğitimine yönelik mobil uygulama: Tasarım tabanlı bir araştırma
A mobile application for Suzuki-based violin education: Design-based research
- Tez No: 992167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER BİLGEHAN SONSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Suzuki keman eğitimine dayalı olarak tez kapsamında geliştirilen Tik Tak Violin adlı eğitsel mobil uygulamanın kullanılabilirlik durumunu belirlemektir. Günümüzde çocukların dijital teknolojilerle yoğun şekilde etkileşimde olması, çalgı eğitiminde teknoloji destekli uygulamalara olan ihtiyacı artırmıştır. Erken yaş keman eğitiminde öğrenmenin kalıcılığını sağlayan temel unsurlardan biri olan ev tekrarlarının öğretmen kontrolü dışında gerçekleşmesi, bu süreci destekleyecek dijital araçların önemini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda çalışma, hem uygulamanın geliştirilme sürecini hem de öğrenci deneyimleri üzerindeki etkilerini ortaya koymak üzere planlanmıştır. Araştırmada, 7–10 yaş grubu öğrencilerinin kullanımına uygun bir kullanılabilirlik ölçeği geliştirilmiş; ölçeğin geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılmıştır. Ayrıca uygulamanın tasarım ilkeleri açıklanmış ve deneysel süreçte öğrencilerin uygulama üzerinden aldığı puanlar incelenerek başarı düzeylerine etkisi değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, Tik Tak Violin uygulamasının öğrencilerin motivasyonlarını artırdığı, tekrar yapma davranışlarını desteklediği ve keman eğitimine olumlu katkılar sağladığını göstermektedir. Uygulamanın sunduğu anında geri bildirim yapısı sayesinde çocukların derse katılımı ve öğrenme sürecindeki ilgileri artmıştır. Ayrıca herkes için erişilebilir bir platformda geliştirilmiş olması, çalgı eğitiminde fırsat eşitliğini destekleyici bir nitelik taşımaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, Suzuki metodunun temel ilkeleri ile dijital öğrenme ortamlarını bir araya getirerek erken yaş çalgı eğitiminde yenilikçi bir destek materyali sunmakta ve eğitim teknolojileri alanında önemli bir boşluğu doldurmaktadır. Çalışma kapsamında elde edilen bulgular, uygulamanın ilerleyen sürümlerinde öğrencinin yaşına, bilişsel gelişim düzeyine ve öğrenme hızına göre uyarlanabilen kişiselleştirilmiş yapılarla geliştirilebileceğine işaret etmektedir. Ayrıca farklı yaş grupları, farklı çalgılar ve daha geniş örneklemler üzerinde yürütülecek çalışmaların, çalgı eğitiminde mobil uygulamaların etkililiğine ilişkin daha kapsamlı sonuçlar sunabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the usability of the educational mobile application Tik Tak Violin, which was developed within the scope of this dissertation based on the principles of Suzuki violin pedagogy. As children today are intensely engaged with digital technologies, the necessity for technology-enhanced tools in instrumental education has increasingly come to the fore. Practice outside the classroom, which is considered a fundamental component for ensuring the permanence of learning in early-age violin education, often takes place without direct teacher supervision. This situation underscores the importance of digital tools designed to support the learning process. Accordingly, the present study was structured to investigate both the development process of the application and its effects on student experiences. A usability scale suitable for children aged 7–10 was developed, and its validity and reliability were statistically analyzed. Furthermore, the pedagogical and design principles guiding the application were presented, and students' performance scores obtained during the experimental process were examined to evaluate the effects of the application on their achievement levels. The findings revealed that Tik Tak Violin increased learner motivation, supported regular practice behaviors, and contributed positively to the violin learning process. The instant feedback system integrated into the application was found to enhance children's engagement and attention throughout learning activities. Additionally, the application's accessibility on widely available platforms was evaluated as a factor that supports equity of opportunity in instrumental education. In conclusion, this study brings together the essential principles of the Suzuki method with digital learning environments, offering an innovative instructional support tool for early-age instrumental education and addressing a significant gap in the field of educational technology. The findings obtained within the scope of the study indicate that future versions of the application could be enhanced through personalized structures adaptable to learners' age, cognitive developmental level, and learning pace. In addition, studies conducted with different age groups, various instruments, and larger samples may provide more comprehensive evidence regarding the effectiveness of mobile applications in instrumental education.